| mTw a întrebat:

Salut.

Am şi eu o nelămurire. Deci, vreau să cumpăr un laptop în rate de pe internet cu un cupon de pensie, vârsta pensionarului fiind de 73 de ani. Pot să fac acest lucru?

Aştept răspunsuri.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In general, nu prea. Magazinele dau ratele prin banci sau IFN-uri (institutii financiare nebancare). Depinde de unde vrei sa iei, de conditiile acelei banci. Deci daca nu precizezi institutia cu care lucreaza magazinul nu-ti poate raspunde corect nimeni. Mai este o situatia in care si magazinul da in rate dar aceea nu o face nimeni online ci doar prin magazin.

| mTw explică (pentru Salontanul):

Păi site ul respectiv dă prin mai multe bănci, şi anume BRD, BT, etc, dar pensionarul respectiv nu are card acolo, ci la BCR, se pot depune şi la banca prin care o să fie rata?

| Salontanul a răspuns (pentru mTw):

Daca magazinul nu are conventie incheiata cu BCR poti pune si la BCR banii dar trebuie sa faci transfer la alta banca si te costa pana la 5 lei pe luna. Nu stiu cat costa la BCR. Eu sunt la BT si costa 3, 5 lei un transfer pana la 3000 lei.

| SebyBrici a răspuns:

Nu prea cred.