| Mememaker a întrebat:

Exista o limita la altex cand facem rate adica dau un exemplu la 6 mii sau 7mii pentru ca eu vreau sa imi cumpar un laptop sau un calculator cu cuponul de pensie. Varsta pensionarului este 65 cred ca asta depinde de, ce pensie ia pensionarul nu?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa cumperi ceva de la Altex cu un cupon de pensie al unui bunic.
Cuponul de pensie este doar o dovada ca bunicul tau este pensionar si ia pensie lunara de cateva sute de lei, cu acel cupon.

Tu ca si copilas de 14 ansiori NU poti cumpara nimic cu cuponul de pensie al bunicului.

| Mememaker explică (pentru Violleta2022):

Intrebarea mea era daca bunicul meu poate sa cumpere pentru mine un calculator de 6mii 7mii cu rate asta voiam sa intreb

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mememaker):

Asta este de intrebat la magazin, daca pensia lui este atat de mare incat sa-i permita sa cumpere ceva cu ea?

Dar tu nu ai parinti?
De ce nu se sacrifica parintii tai pentru tine si vrei sa iei pensia unui batran, pentru un lucru de care tu nu ai nevoie acum, cand ai de invatat foarte mult, pentru un examen foarte important, de evaluare nationala.

| VoidEternal a răspuns (pentru Mememaker):

Daca are pensia de 5-6 mii de lei, poate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, rata trebuie sa fie maxim 40% sau depinde de banca din venitul net. Cam asta e limita maxima de credit.