| LegoLegolas a întrebat:

Ce sursa are destula putere incat sa duca un Asrock h61m-hvs, placa video Gigabyte nVidia GeForce GT630 si Intel Core i3?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Asta ar fi parfum - http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-plus-400w/ - eu o am cu un i3 2120, Gigabyte GA-B75M-D3V si HD 4770, SSD+HDD, doua module de memorie si n-are nici un stres.
P.S. E pacat sa iei flasneta aia de GT630. Ia si tu o placa video decenta, ca e pacat de procesor.
P.S. 2 Ia totusi macar ceva cu B75 ca chipset si 3 ani garantie - poate o sa vrei sa pui un SSD pe SATA 3 intr-o zi...

| LegoLegolas explică (pentru KodrutZ):

Mersi. Daca tu zici ca placa video e slaba zi-mi si mie o placa decenta. Cat despre SSD am unul Samsung 830 Series de 128 de GB ce zizi ii bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru LegoLegolas):

Oooh, perfect - e printre cele mai bune chiar! Legat de placa video, e HD 7770-ul de la MSI, foarte OK. Daca nu faci encodari la greu sa iti foloseasca la ceva CUDA, poti merge linistit pe AMD/ATI pe partea de video. Mitul cu "Intel merge cu NVIDIA, AMD cu ATI" e o timpenie. Am avut si AMD cu NVIDIA, si AMD cu ATI, si acum Intel cu ATI - nici o problema.

3 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Un 500w cred ca e mai mult decat suficient.