| Daniel2906 a întrebat:

Salut! Dacă în contul unui site nu ai numele real sau complet si iti comanzi un produs, mai beneficiezi de garantie din moment ce pe factura nu este numele de pe cartea de identitate?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Nu are nicio legatura. Nu iti cere nimeni buletinul cand duci un produs la reparatii in garantie, ci doar factura si/sau certificatul de garantie, dupa caz.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de situatie si mai ales unde anume ai de rezolvat garantia, chiar daca este la limita legii sau o incalca, in unele cazuri se poate repara chiar si asa cu un alias, dau si un exemplu mai jos de ce cred asta
in practica depinde unde anume ai de reparat pe garantie un produs, fiindca nu te leaga neaparat de datele din C.I. asta, de exemplu daca il trimit catre dante/eMAG prin curier spre reparat, dau fix acelasi nume pe care il am acolo in aplicatia eMAG, deci cum ar putea ei sa imi verifice numele real fata de cel inregistrat pe platforma?
si astfel sa nu beneficiez de garantia acelui produs?

este evident ca mai corect si normal ar fi ca numele tau real sa apara pe o factura
caci chestia care am descris-o eu mai sus nu este valabila peste tot si in toate situatiile! este o mica hiba ce am descris eu mai sus
eu nu m-am confruntat cu asta caci nu folosesc pseudonime cand vine vorba de produsele cumparate

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, tu te prefaci ca-ti dai numele real, iar ei se prefac ca ti-au trimis produsul cumparat si nu-ti trimit nimic, sau ti-l trimit defect dar cand te prezinti la garantie, cei care iti verifica buletinul vand ca tu nu esti posesorul legal al produsului cumparat si evidnet ca ai pierdut garantia, posibil chiars a cheme politia si s ate acuze ca ai furat produsul respectiv.

Dar nu inteleg, de ce ai vrea sa dai un nume fals, cand cumperi ceva?

Inteleg smecheria sa-ti dai numele fals cand vinzi ceva si vrei sa inseli cumparatorul, sa-l tepuiesti cu alte cuvinte, dar cand tu vrei sa cumperi ceva, de ce ti-ai da numele fals?

| Daniel2906 explică (pentru Violleta2022):

Nu am dat nume "fals", am pe eMAG nume "incomplet", am trecut "Daniel Daniel" nu și numele de familie. Nu e bine sa stie toate magazinele cum te cheama pe tine exact ca sunt date porsonale. Cand te duci la cumparaturi nu iti dai numele, dar in cazul unui produs scump de care poti beneficia de garantie...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Daniel2906):

De fapt, cand iti faci cont este bine sa-ti dai numele real, asa cum este in buleytin cu datele reale, ca asa este legal si corect si normal, ca in caz de garantie sau refund sa aiba datele tale corecte.
Nu este bine sa-ti dai numele adevarat la jocuri sau pe site si linkuri deocheate, acolo chiar este indicat sa nu pui date reale, dar la magazine, cumparaturi chiar este necesar sa declari datele reale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, te ai gandit mult pana sa bati campii?