| Robertx999 a întrebat:

Salut, dacă vreau sa fac o comanda din China de 400$+ ma va costa mult vama?

13 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Depinde de produs, si de logistaca vanzatorului.
De obicei, da platesti. Primul coleg ti a dat o idee generala destul de buna.
Dar unele produse sunt deja in EU. Polonia e un punct logistic favorit pentru multi comercianți chinezi. Eu spre exemplu am cumparat un telefon Asus, si puteam sa l cumpar cu 650 eur din china sau 680 din sucursala lor poloneza. Evident, am ales pe ultima.
Nu ar strica sa vb cu comerciantul sa vezi ce si cum.

| Robertx999 explică (pentru carevaescu):

Vreau sa comand 2 ps5 de pe Alibaba

| carevaescu a răspuns (pentru Robertx999):

Lasa un link

| carevaescu a răspuns (pentru Robertx999):

Vezi daca iti prieste asta
https://www.amazon.de/......B0CLTBHXWQ

| Robertx999 explică (pentru carevaescu):

Pf, scump, la bani ani aia mi sa făcut o oferta de 2 pe Alibaba

| carevaescu a răspuns (pentru Robertx999):

Vezi să nu fie țeapă

| Simpatic a răspuns (pentru Robertx999):

PS5 vandute de chinezi si la pret bun, glumesti nu? :))
In primul rand ca sa vinzi orice produs Sony original trebuie sa ai licenta si/sau sa cumperi de la firme acreditate, distribuitori acreditati Sony, ca la orice trademark!
Dar unii inca credeti ca exista Maserati nou la pret de Fiat!

daca citeai mai bine vedeai ca aia nu vand console PS5!

niste dubiosi care vand fie un bundle fie o consola fake chinezeasca de aia replica care face ce fac clonele Nintendo SNES/NES, nici nu reiese corect ceea ce vand din descriere

https://www.alibaba.com/......97996.html

Deci mai copii creduli stati linistiti cu banii in buzunar ca nu este nimeni prost sa va vanda voua o consola de +400 euro cu 100 de dolari;)

Off cati naivi mai exista pe acest Pamant, de asta traiesc bine escrocii!

| Darius50boss a răspuns:

Dacă este online nu

| Darius50boss a răspuns:

Comanda online poate să fie mai mult la transport din China dar vama nu plătești, eu nu am platit nimic pentru vama

| Darius50boss a răspuns:

Am platit transportul 25 lei

| Darius50boss a răspuns:

Dar depinde și de firma

| Konstantinos99 a răspuns:

19% din valaloare declarata vamal+taxa pe dimensiune, daca depaseste valoriile normale+taxa pe greutate in functie de greutate+taxa suplimentara pe categoria de produs pe care o comanzi(sunt categorii care nu platesc taxa pe categorie) nu sunt expert sa iti detaliex dar astea sunt texele.