| Tudy000 a întrebat:

Salut lume, as vrea si eu sa va intreb despre un site, vreau sa iau de acolo un produs care e cu destul de mult mai ieftin decat daca il iau de pe magazinele standard romanesti dar am putine dubii daca e legit sau nu desi l-am verificat pe scam advisor si alte siteuri de genul, siteul este acesta Electroplay.ro, pare a fi unguresc ca firma, daca ati cumparat de pe el sau stiti ceva despre as aprecia un sfat, nu e o suma mare, e vorba de vreo 350 de lei da tot sunt bani pana la urma.

Răspuns Câştigător
| CosminD42 a răspuns:

Este scam, am comandat de la ei, s-a facut plata, și după 10 zile de trimis email-uri zilnic, de apelat numărul de telefon al "firmei mamă" nu am mai primit nici un răspuns. Nu au trimis nici factură, nici tracking number, nici altceva. Imediat după ce am făcut comanda am sesizat că nu vine nici o confirmare, și după vreo 10 minute de analiză era clar că e hoție curată - site-ul e o glumă - au stocuri uriașe de produse care nu se mai fabrică de ceva vreme. Se pot comanda cu ramburs 50 de plăci de bază - de exemplu - bineînțeles că nu le va trimite nimeni. Firma indicată pe site există însă în Ungaria, am găsit și datele administratorilor, dar nu răspunde nimeni nici pe datele de contact ale firmei. Site-ul unde ar trebui contactați prin email este electroplay.hr, dar acesta nu funcționează.

| Tudy000 explică (pentru CosminD42):

Am gasit ceva mai adanc despre ei, siteul lor oficial/domeniul exista de cam un an si e inregistrat in Canada, deci pute rau a scam, faptul ca e magazin unguresc il vazusem si eu dar uite cum poti fi fraierit.

| CosminD42 a răspuns (pentru Tudy000):

Nu există de un an. Site-ul (și domeniul) principal este electroplay.hr, înregistrat la 2023-10-29. electroplay.ro este înregistrat o zi mai târziu, la 30, Oct 2023. Domeniile au fost cumpărate de la Rackforest ZRT, un reggistrar din Ungaria, cu care am și corespondat. Acolo au serverele DNS și email-ul. Hosting-ul pentru serverele web e la shopify.com, care are datacenter în Canada. Firma de pe care se operează este Sunny Electronic & Logistic Limited Liability Company ( 1223 Budapest, Nagytétényi út 180-196 ) numar de înregistrare Cg. 01-09-422476
Asociați:
Attila Szűcs Szaniszló (și Zsuzsanna Tarsoly)
2440 Százhalombatta, Liszt Ferenc sétány 19. 1. em. 2nd door
Cosd fiscal: 8454270906
Telefon: +36301572286

Ei operează mai multe site-uri frauduloase – electroplay.hr, electroplay.hu, electroplay.sk și electroplay.ro. Acum se pare că lucrează la unul mai elaborat, electroplay. online, pentru Spania.

| Tudy000 explică (pentru CosminD42):

Așa e, au câteva luni doar, mă gândeam la altceva când am scris dar mai mult sau mai puțin ce ai găsit tu am găsit și eu.

| CosminD42 a răspuns (pentru Tudy000):

Azi a "decedat" site-ul electroplay.ro... Celelalte încă merg.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vorba din comert care poate fi considerata un postulat este daca un lucru pare ca este atat de bun incat nu pare real, atunci nu este real!

De ce sa dau bani putini pe un lucru dubios daca pot cumpara cu bani mai multi lucrul real!
Pe asta se si bazeaza escrocii din intreaga lume pe specularea naivitatii!
Sunt multi care vand "vise" pe net si nu ma refer la droguri doar!
Deci cumpara lucrul dintr-o sursa sigura.
produsele bune sunt scumpe pentru un motiv anume!

Stii cati cotei incercau sa imi vanda PS5 cand nu se mai gasea la jumatate din pretul pietii? ce crezi era vreun anunt serios? NU.

Nu vinde nimeni Bentley la pret de Logan, iar cine o face are intentii ascunse!

| Tudy000 explică (pentru Simpatic):

Eu stiu ce zici si iti dau dreptate si nu sunt naiv de loc, am trecut si eu prin cateva chestii pana la 34 de ani dar putine si pot sa zic nesemnificative, ideea e ca siteul pare destul de legit si diferenta de pret ar fi undeva la 130 de lei fata de Emag si cam 50-60 del ei fata de alt site in care am incredere cu asa ceva, de aia voiam sa stiu daca a mai cumparat cineva de acolo.

| Simpatic a răspuns (pentru Tudy000):

Pai recomand atunci sa cumperi de pe siteul de incredere de pe care este mai ieftin cu 50-60 de lei decat de la vreun site din Ungaria despre care nu stim nimic! cum primesti garantie acolo, cum faci retur? zic doar asa ca chestie!

| Tudy000 explică (pentru Simpatic):

Cel mai ieftin e cel unguresc cel incare produsul e mai ieftin cu 130 de lei respectiv 50-60 fata de alt magazin de incredere de al meu, oricum numai ce am aflat ca e teapa, domeniul e inregistrat de 2 luni deci nu ma risc.

| KovacsB a răspuns:

Si sa traversezi strada este periculos, chiar pe trecere si pe verde.

| Tudy000 explică (pentru KovacsB):

Mersi, nu știam, sa mor eu!

| KovacsB a răspuns (pentru Tudy000):

Sa dea Dumnezeu.