| mucificatorul201 a întrebat:

Salut, mi-am cumparat o pereche de af1 high de pe stockx si ma suna aia de la DHL ca vine din Canada, dupa imi trimit un email de 7 pagini cu info despre taxe vamale si legi europene, vreo 8 documente de instalat si completat, cerere copie buletin, o gramada de prostii.
Astia de la stockx nu aveau sediu in EU? De ce nu trimit acolo si dupa la mine?
Mai ales ca la checkout spunea (all taxes included).
Daca pachetul costa 170 dolari, cat pot sa fie taxele vamale?
Bless u all

1 răspuns:
| outsidethebox a răspuns:

Legat de DHL, tu ai facut un import iar acele "prostii" de acte sunt necesare pentru procesul de vamuire. Asta e, unde e lege, nu-i tocmeala, nu?
Acum, legat de unde cumperi, daca nu stii exact care sunt termenii si conditiile in care se face comert pe acel site, trebuie sa citesti acele capitole, inclusiv partea de "shipping "!
Hai sa luam un exemplu, Amazon: si amazon.co.uk si amazon.de sunt la urma urrmei, ale aceluiasi Amazon, corect? Pentru noi, comenzile facute pe amazon.de sunt tratate ca si cele de pe Emag, desi marfa vine din Germania (uneori din Polonia), pentru ca si noi si Germania/Polonia facem parte din UE. Insa daca comanzi de pe amazon.co.uk, ajungi la aceleasi proceduri descrise de tine aici, pentru ca faci un import!

Morala povestii este ca tu decizi de unde vrei sa cumperi, insa inainte de toate trebuie sa stii / sa fii informat de termenii in care faci cumpararea, inclusiv zona / spatiul geografic careia i se adreseaza acel site!
Presupun ca ai dat 100 RON minimum pentru intermediere comisionare vamala la DHL plus minimum 135 RON TVA, asta daca i-ai mai luat de la DHL...