| NeedHelp1 a întrebat:

Salut TPU!

Am dat o comanda de adidași de pe StockX (o pereche de AF1 high) și am primit un email de la DHL care spune: "Expedierea dvs. cu Nr. de AWB... va fi înaintată spre vămuire Autorității Vamale Române.

Pentru a susține procesul de vămuire și livrare ulterioară, vă rugăm să completați formularul online aici"

Și am primit o grămadă de proceduri și formulare care trebuie completate... o grămadă de legi penale, europene, taxe și declarații etc.

Nu înțeleg nimic... Mă depășește...
Dacă știam că așa stă situația nu mai dădeam comanda.
În momentul când am dat comanda, la checkout am bifat plata taxelor vamale și tot ce trebuie.
De ce mă pune acum să plătesc taxe vamale daca eu le-am plătit deja?

Cum fac să scap de tot procesul ăsta și să-mi primesc banii înapoi? Pentru că eu nu mai vreau niciun adidas in cazul acesta.
Să se anuleze comanda și tot laughing

Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa completzi vreo 3 declaratii prin care de fapt imputernicesti dhl sa plateasca taxele alea in locul tau. Le completezi, le trimiti pe mail si asta e

| NeedHelp1 explică (pentru suntserios):

Pai și am văzut și o listă de prețuri cu servicii vamale adiționale.

O grămadă de bani, iar daca o sa mă trezesc taxat la primirea coletului acasă cu o sumă echivalenta cu prețul adidașilor mai bine mă lipsesc...

Și totuși nu înțeleg de unde aceste taxe vamale, daca eu am plătit aceste taxe vamale și taxe de shipping la checkout când am dat comanda?

| suntserios a răspuns (pentru NeedHelp1):

Pai nu vei mai plati nimic in plus. Eu nu am platit niciodata nimic in plus. Actele alea sunt doar declarii si imputerniciri pentru ca dhl sa se ocupe de plata banilor mai departe din cei pe care i ai achitat deja

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru suntserios):

Exact!
Lista aia de preturi din mail probabil e pentru diferite produse, poate conteaza si marimea coletului cate kg are si tot asa. Eu personal in locul tau as completa un formular cat de lung decat sa astept o luna sau mai mult sa mi vireze banii inapoi, sa iau legatura cu ei sa le explic de ce vreau asta laughing Mai ales daca iti si plac. N ai nimic de pierdut

| NeedHelp1 explică (pentru suntserios):

Salut!

Menționez că la checkout pe StockX eu am plătit shipping + taxe, VAT etc.

Ce taxe sa plătească DHL în locul meu daca eu le-am plătit deja la StockX?

Se bat cap în cap...
Spui că nu mai trebuie sa plătesc nimic în plus și că trebuie să completez formularele pentru a împuternici DHL să plătească în locul meu.

DAR acolo scrie clar că pentru faptul că împuternicesc DHL să plătească în locul meu voi fi taxat cu 100 lei pentru asta. Plus 50 lei și 2% din drepturile de vămuire...

| mihai69 a răspuns:

DHL sunt niște nemernici în cazul că te prind că ai nevoie de vămuire.
Eu am fost nevoit să returnez un colet pentru că vânzătorul (german!) a expediat marfa din Turcia (țară non-UE, deci cu vămuire). Altfel cheltui cu taxele și comisioanele lor cât nu face.
Să nu mai comanzi nimic din afara UE.