| Maersk07 a întrebat:

Salut!

Se percep taxe vamale la intoarcerea in Romania, in cazul in care ma duc cu masina personala intr-o țară membra UE si import anumite produse pe care le transport tot cu mașina personală, avand totodată si bonul care face dovada achizitionarii acelor produse?

Multumesc, anticipat.

Răspuns Câştigător
| AlexandraAle121 a răspuns:

Nu se plătește nicio taxa. Poți transporta lucruri personale care nu sunt noi chiar așa, dar nu multe. dacă ai ceva puțin este posibil să nu-ți cere chitanțe la cele care nu sunt noi nouțe, în cazul că ai mai multe lucruri și sunt noi noi cumpărate recent, trebuie sa ai factura, chitanță sau ceva că sa dovedești că sunt ale tale și că le-ai cumpărat, dacă duci ceva să vinzi în străinătate nu prea o să te lasă, depinde și la ce vama. Sunt la poliție și știu.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai obligatia sa DECLARI la vama tot ce ai cumparat si sa arati facturile si chitantele de cumparare, uneori platind si taxele aferente (daca depasesc o anumita valoare limita).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, in cadrul ue nu platesti taxe vamale.

| antalmaria a răspuns:

In cadrul Uniunii Europene nu se platesc taxe vamale.