| Filipescu a întrebat:

Salut, se poate lua laptop in rate de la telekom?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate dar de ce ai scris "ân rate" cand se scrie "in rate"?
https://www.dictie.ro/cand-scriem-cu-i-si-cand-scriem-cu-a/

| ℓαυяα a răspuns:

Da. Ai aici condițiile și laptopurile pe care le poți lua: https://www.telekom.ro/laptopuri-in-rate/

Răspuns utilizator avertizat
| ExpertulCiocanar a răspuns:

Nu sa poate lua ân rate, trebuiesc toti banii ândata

| Salontanul a răspuns (pentru ExpertulCiocanar):

Banuiesc ca e o gluma asta cu i din a!?

| Ineys a răspuns (pentru Salontanul):

Eu stiam ca batranii ( din ziua de zi ) pe vremea lor scriau doar cu a din a. Iti dai seama ca nu-l mai poti schimba.

| Salontanul a răspuns (pentru Ineys):

Nu. Se poate schimba. Intri sus, in dreapta unde scrie Ineys si vezi rubrica "raspunsurile mele". Apoi intri la "modifica" si gata. Cat despre scrierea veche nu s-a scris cu "i" din "a" nici atunci. Este vorba doar de "â" in interiorul cuvintelor si atunci daca nu sunt compuse ca de exemplu: reinvatare se scrie tot cu "i". (eu n-am pe tastatura litera "î" si de aia scriu "i". E mai greu sa tot copiez litera "î").

| Salontanul a răspuns (pentru Ineys):

Uite un link! Vezi cartea cu PNL, 60 lei: http://bit.ly/2NBJ5Ce Este din 1910.

| Ineys a răspuns (pentru Salontanul):

Regulile ortografice care prevedeau scrierea cu î din i în toate cazurile, în afară de cuvintele român, România şi a derivatelor acestora, au fost aprobate încă în 1953. Majoritatea cetăţenilor noştri au început să citească şi să scrie româneşte anume în conformitate cu aceste reguli, care stipulau redarea grafică a sunetului î într-un singur fel, cu î din i.
Ulterior însă ortografia română a fost modificată, trecându-se la scrierea cu â din a, care este mai aproape de principiul etimologic. În conformitate cu noile reguli, a fost editat în 2005 „Dicţionarul ortografic, ortoepic şi morfologic al limbii române" (DOOM), după care se conduce acum toată lumea care scrie cu â din a.

! Însă, fără să consulte dicţionarul, unele persoane au înţeles că de acum înainte peste tot se va scrie cu â, aşa cum se scria cândva doar cu î!

L-a asta m-am referit. Am citit si eu pe un site.
Si nu ma refeream la raspuns, ci la persoana care a facut postul asta... Nu-l mai poti schimba daca el scrie cu a din a. M-am uitat la intrebarile lui si peste tot scrie cu a din a, exact cum se zice mai sus.

| Salontanul a răspuns (pentru Ineys):

Aha! N-am inteles eu la ce te refereai. Eu cred ca oamenii, cu vointa, se pot schimba. Sa-ti dau un exemplu: Scriam foarte urat. Pe la douazeci si ceva de ani am intrat intr-un colectiv in care toti scriau frumos. Eu eram "oaia neagra". M-am apucat si am incercat sa imit scrisul cuiva care imi placea. Am inceput sa scriu frumos. Un sef mi-a vazut scrisul si m-a luat la el la birou sa-i scriu niste acte. I-am scris cu vechiul meu scris si... a picat! Pe loc m-a trimis inapoi. De atunci cand ma intrebau sefii spuneam ca mi-a scris altcineva documentele. Au trecut anii si astazi ma apropii de scrisul urat pentru ca...PC-ul. laughing

| Ineys a răspuns (pentru Salontanul):

Si scrisul meu este oribil... totusi nu prea as vrea sa-l schimb pentru ca e al meu cumva. Daca scriu mai incet putin de tot chiar pot sa scriu frumos, dar nu-i vad rostul... oricum peste 20-30 de ani nu stiu cat se va mai scrie cu pixu pe hartie. laughing

| Salontanul a răspuns (pentru Ineys):

Ai perfecta dreptate din punctul tau de vedere. Eu, nu mai apuc momentul ala si voi fi oale si ulcele.