| DarthNiger a întrebat:

Salut TPU, am comandat acum 2 zile ceva de pe EMAG si imi arata ca, coletul o sa ajunga undeva pe data de 16-17, deci peste 2 saptamani aproape.
Acum vreau sa va intreb, voi ati mai patit asta? De ce dureaza asa mult pana vine coletul? Am mai comandat lucruri si de regula nu dura mai mult de 4-5 zile maxim o saptamana, ar trebui sa sun la ei si sa intreb de ce dureaza asa mult? Voi ce spuneti?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deseori, vanzatorul nu are pe stoc o marfa si trebuie s-o comande si el.
Alta cauza poate fi daca ai ales un transportor care livreaza mai incet la adresa ta.

| DarthNiger explică (pentru Bula):

Pai nici nu m-a lasat sa aleg transportorul, ei mi l-au ales cand am dat comanda.

| Bula a răspuns (pentru DarthNiger):

Nu stiu ce- si de la cine ai comandat, dar acum 2 ani am facut si eu comanda la o masina de spalat.
Curierul a ajuns cu ea la destinatie exact peste... 3 saptamani. sad

| DarthNiger explică (pentru Bula):

E o firma VEXIO, nu am auzit niciodata de ea, comanda a fost plasata deja de 2 zile de cand am dat comanda si nici macar nu a fost predata curierului.
Culmea este in Bucuresti iar eu stau cam la 150 km distanta de Bucuresti

| Bula a răspuns (pentru DarthNiger):

Am scris: timpul depinde de mai multi factori (natura marfii, daca este pe stoc, unde trebuie livrat etc.).

| DarthNiger explică (pentru Bula):

Sunt niste piese amarate de calculator de care am nevoie, nu e cine stie ce marfa delicata.
Si da inca mai era pe stoc.

| MrSpooky a răspuns:

Stai linistit, in medie imi vin comenzile in 3, MAXIM 4 zile.
Tu nu comanzi de la Emag, ci de la un partener, ei fiind doar intermediari. Prostia asta cu dureaza 1-2, ba chiar 3 saptamani o arata de cand au inceput sa accepte tot felul de parteneriate, dar te trezesti cu curieru in fata casei dupa 3-4 zile.

| DarthNiger explică (pentru MrSpooky):

Deja au trecut 3 zile de la comanda, nu am primit nici mesaj pe telefon sau ceva, sunt dispus sa astept o saptamana dar doua deja e prea mult.
Sper sa fie asa cum spui tu si sa nu dureze asa de mult cum scrie pe site

| mihai69 a răspuns:

Tu fe fapt nu ai comandat la eMag, ci pe market, de la alt vânzător. Ăștia adesea au marfa pe stoc... la distribuitor, deci ăla trebuie să le-o trimită lor, apoi ei ție. Și asta durează. Ce vezi tu acolo este de fapt o estimă; poate fi în realitate mai mult dau mai puțin, cum ți-e norocul.

| DarthNiger explică (pentru mihai69):

Pai si asa de mult sa dureze? mi se pare stupid de mult tinand cont ca marfa inca e pe stoc conform site-ului EMAG, asta e mai mult sau mai putin o scuza proasta.
Oricum mersi ca m-ai lamurit, practic eu am comandat de la un partener EMAG si nu de la EMAG in sine, pfff foarte naspa...acum am inteles de ce dureaza atat.

| NonZarek a răspuns:

Da poți suna la ei sa te liniștești. Mie nu mi s-a mai întâmplat sa ajungă într-un timp atât de lung, probabil nu au produsul în stoc și când tu ai făcut comanda, el era pe drum, de aceea durează atât de mult.

| DarthNiger explică (pentru NonZarek):

Treaba e ca produsul era in stoc, doar 3 produse dar mai erau si eu am comandat 2 din ele.
O sa sun maine si sa intreb ce se intampla.