| Alinus23031230 a întrebat:

Am cumpărat Acum câteva zile o baterie externa care aparent are câteva defecțiuni din fabrica! Vreau sa o returnez și sa o înlocuiesc! Am luat.o de pe eMAG! Trebuie ca bateria sa fie trimisa înapoi prin cutia in care a venit?(cutia bateriei), eu suport plata curierului? Și ce îmi trebuie Inafara de garanție?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii anunti ca vrei sa faci return, le trimiti mail sau ii suni, si iti dau ei adresa. Bateria trebuie trimisa in pachetul in care a venit. Si da, tu platesti curierul.

| Alinus23031230 explică:

Și dacă trebuie și cutia (pe care nu o mai am) ce trebuie sa fac dacă deja am completat formularul de retur,( prin schimbarea produsului cu același model)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alinus23031230):

Trimite-o asa atunci, nu e ca si cum ai avea si alta optiune.
Depinde, dar legea e la fel peste tot in europa, produsul se poate returna in 30 de zile de la data cumpararii, si nici nu trebuie sa sa dai explicatii, sau sa il schimbi cu altul, daca acesta e defect, atata timp cat il returnezi in ambalajul original.
Probabil ca o sa iti accepte, daca le-ai zis ca nu ai cutia, si ti-au acceptat.

| anonimg a răspuns (pentru Alinus23031230):

Înainte de toate suni la Emag și le spui ce vrei să faci: că returnezi produsul dar nu mai ai cutia. Mai departe te vor învăța ei ce să faci.
Data viitoare păstrează cutia măcar până când produsul iese din garanție.
Acum un alt produs asemănător probabil ți-l vor trimite fără cutia originala. Dacă ai fi comandat un model diferit probabil ți-ar cere bani pentru cutie.
Telefoane Emag:

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de faci retur la mine o gresit comanda si nu cred ca trebuie sa platim noi pentru curier