| EMKing a întrebat:

am si eu o mica intrebare.
Doresc sa imi iau un telefon zilelea astea si avand in vedere ca are un pret mai piperat, nu prea am cum sa-l achit dintr-un foc (Daca as face asta as face foamea toata luna pana la urmatorul salariu).
Deci treaba sta in felul urmator.
Eu detin un card de debit de la Raiffeisen.(Din acela cu imaginea norilor maro).
Ei bine intrebarea mea mareata este:
Pot cumpara acest telefon in rate cu acest card? Daca da, ce magazine accepta?
Intreb asta deoarece din ce am vazut la magazinele mai cunoscute, nu vad sa pot achita in rate cu acest tip de card.
Dau funda celui mai corect raspuns!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu mai bine mai astepti si luna viitoare, pui ban pe ban de la salariu la salariu si il cumperi.
Varianta cu ratele este ca vei da mai mult decat face pe el si in opinia mea nu merita.
Daca treaba nu este urgenta eu zic sa mai astepti, cel putin sa astepti Black Friday, nu stiu cand este dar se fac reduceri...

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poți lua in rate cu card de debit. Si e o idee exagerat de proasta sa faci o rata pentru un telefon

| EMKing explică (pentru Simpatic):

Salut, stiu ce zici, doar ca asta vechi s-a stricat, si trebuie sa imi iau urgent un telefon, si avand in vedere ca imi iau unul nou de ce sa nu-l iau direct pe cel pe care il doresc si sa scap de grija?
Nu prea ma intereseaza ca dau 100 de lei in plus dupa ce se aduna aceste rate.
Intrebarea mea este, pot lua cu un card de Debit in rate?
Sau pot lua direct din magazin in rate (cum erau alea cu buletinul de pe vremuri).

| EMKing explică (pentru suntserios):

Um... asta vechi s-a spart, si am nevoie de unul nou, daca tot iau ceva nou macar sa fie ce imi place nu? Oricum am nevoie de 2 rate cel mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru EMKing):

Cel mai bine intreaba in magazinul de unde vrei sa cumperi telefonul daca ei acceptă plata in rate prin acest card pe care il ai, noi nu stim, ei stiu ce politica au, ce marca e telefonul pe care il vrei? Si cît costă?

| Simpatic a răspuns (pentru EMKing):

Mai toate magazinele mari gen eMAG, altex, flanco etc au propriile sisteme si banci prin care iti vand in rate, deci nu ai nevoie de banca ta ca te ajuta ei cu banca lor laughing nu stiu daca cu acest card al tau poti plati rate, ca nu ma pricep, dar intreaba.

| niko23 a răspuns:

Fa abonament la telekom 30 lei rata lunara s g a10 plus ab mobil cam 70 lei pa luna cu totul, sa nu te gaseasca an baza lor de data cu datorii, cate pune sa dai o diferenta de bani

| Dalmore a răspuns:

Cea mai mare prostie să-ți faci rate pentru un amarat de telefon. Nu merita, in 2019, să-ți iei telefon scump decât dacă într-adevăr n-ai ce face cu banii. Telefonul ăla nu face nimic în plus față de unu cu 10 milioane mai ieftin. Despre ce suma e vorba mai exact? E și Black Friday pe 15

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa arata cardurile de cumparaturi la Raiffaisen: http://bit.ly/2JTZKQX
Mai mult, ai rate daca magazinul are contract cu Raiffeisen. Daca nu, poti cumpara in rate, dar dobanda este cea a zilei la Raiffaisen si trebuie sa platesti intr-un an de zile toata suma. Nu stiu ce card ai tu la Raiffeisen! Nu mai stiu cum arata cardurile la ei pentru ca am rupt legatura cu ei de 3-4 ani.

| EMKing explică (pentru niko23):

De ce să plătesc 2 ani un abonament? Când pot sa plătesc 3 luni rata și aia e?

| EMKing explică (pentru Dalmore):

1650 lei costă telefonul, dar având în vedere că nu vreau sa dau toți banii odată pentru că nu mi-ar mai ajunge toată luni prefer sa fac 3 rate și aia e.

| mihai69 a răspuns:

Nu poți să faci rate decât cu card de cumpărături sau de credit (de fapt, e cam același lucru).
Dacă ești ok ca bonitate bancară, poți obține un astfel de card în maximum o oră, la câteva bănci.