| StellarMary a întrebat:

Salut TPU!
As vrea sa fac o comanda pe Shein, dar valoreaza in jur de 300€.
Platesc ceva la vama daca trec de 100€, asa am auzit de la multi si vreau sa stiu sigur daca sa fac mai multe comenzi pe parcurs sau sa fac una mare, nu de alta dar nu prea am chef sa platesc la vama suma coletului inca o data.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Dacă e din afara UE, da, plătești vamă

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dacă magazinul se află pe teritoriul UE nu plătești nimic.
Când produsele sunt livrate în UE dintr-o țară terță, trebuie
să plătești TVA, la fel ca în cazul produselor cumpărate în UE.*
Se plătesc și accize când comanzi produse din tutun sau
alcool din Regatul Unit. Dacă valoarea totală a produselor
comandate este mai mare de 150 EUR și dacă acestea nu au
fost fabricate în Regatul Unit, va trebui să plătști taxe vamale când intră pe teritoriul UE. Alta dată trebuia să mergi la poșta vamală a județului. Acum vad că îmi cere la poștă, la noi, suma necesară. Eu am pațit ca am cumpărat un produs pe AliExpress și mi-a venit din Germania sau Franța, fără taxă.