| Jem65 a întrebat:

As vrea sa dau comanda la un amplificator de pe aliexpress dar nu stiu daca o sa platesc in plus,adica cand fac comanda si toate cele, imi spune ca transportul e 4 lei.Am citit si pe net ca nu platesti nimic la vama dar nu sunt sigur.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu platesti nimic, aia e tot, ti-a spus cineva mai sus ca se platete vama si tva daca ce ai cumparat depaseste 100$, deci tu daca ai cumparat ceva de 14 lei aia e tot, primesti pachetu si la revedere.Ala 1 leu transport il platesti tot vanzatorului deci vei plati de toti doara 15 lei.Vad cineva se mira vai cum sa platesti tu transportu 4 lei? Pai asa bine cum aude,putea foarte bine sa puna ala transport free, ca ala plateste la transport nimic toata.
Nu stiu exact de la cat se plateste taxe si tva, de la ce suma, dar cel mai indicat este sa mergi la posta si sa-i intrebi pe aia acolo, asa stii sigur direct de la sursa.
Dar transportu il platesti atunci cand platesti produsu, aia sunt banii vanzatorului.La fel de bine ar fi putut asta care vinde sa zica transport free, iar produsu sa coste 15 lei, deci baga leu ala in produs.Cei mai multi asa fac, pentru ca da bine la clienti, cand vezi shipping free gata asta e, dar stai tu linistit ca nu da ala 40 de lei asa cum iti spune solontanu pe aici, nu stie ce vorbeste.
Un produs vandut online costa atat cat scrie vanzatorul ca costa plus shipping daca pune shippingu separat.Restu taxe vamale si tva alea le platesti la romani la posta cand iti vine pachetu.Dar cat si de la ce suma mergi si intreaba pe aia de la posta.La 15 lei nu vei plati nimic, asta din ce tot solontanu iti spune, deci de la 10 euro in sus platesti vama, deci tu ai de 15 lei, sub 10 euro

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru produse cu valoare sub 10 euro nu vei plăti nimic în plus;
pentru produse cu valoarea cuprinsă între 10 euro şi 150 euro vei plăti TVA 19%;
pentru produse cu valoarea de peste 150 euro vei plăti TVA 19% şi taxe vamale conform tarifului vamal comun (teoretic, pentru electronice şi electrocasnice ar trebui să plătesti 3.3%).

| Jem65 explică (pentru Salontanul):

Pai produsul costa 14$
Cum calculezi in cazul asta?

| Salontanul a răspuns (pentru Jem65):

Curs schimb valutar.
14 Dolari= 11, 88 Euro. La asta adaugi 19 % prin regula de 3 simpla: la 100 - 19, la 11, 88 - x. X = (11, 88 * 19)/100= 22,72 Euro
22, 72(la cursul de azi) = circa 106 lei. Depinde si de ziua in care stabilesc ei pretul.

| Jem65 explică (pentru relian):

Pai produsul meu ma costa 14 dolari
Deci cam cat ar costa vama?
Ca e mai mult de 10 euro

| relian a răspuns (pentru Jem65):

Scuze nu am inteles eu, euro nu lei.Nu stiu cat la suta, trebuie sa intrebi la posta, dar oricum vad cineva a zis ca vama este 19%, cam mult dar asta e.Deci este undeva la 3 dolari vama, asta asa in mare. Zice ca daca e sub 150 $ nu platesti tva, deci platesti doara vama.Cel mai bun este sa intrebi la posta, asa stii sigur ce taxe, cat la suta, ce tva cat e tva si etc.

| relian a răspuns (pentru Jem65):

Nu platesti nimic, aia e tot, ti-a spus cineva mai sus ca se platete vama si tva daca ce ai cumparat depaseste 100$, deci tu daca ai cumparat ceva de 14 lei aia e tot, primesti pachetu si la revedere.Ala 1 leu transport il platesti tot vanzatorului deci vei plati de toti doara 15 lei.Vad cineva se mira vai cum sa platesti tu transportu 4 lei? Pai asa bine cum aude,putea foarte bine sa puna ala transport free, ca ala plateste la transport nimic toata.
Nu stiu exact de la cat se plateste taxe si tva, de la ce suma, dar cel mai indicat este sa mergi la posta si sa-i intrebi pe aia acolo, asa stii sigur direct de la sursa.
Dar transportu il platesti atunci cand platesti produsu, aia sunt banii vanzatorului.La fel de bine ar fi putut asta care vinde sa zica transport free, iar produsu sa coste 15 lei, deci baga leu ala in produs.Cei mai multi asa fac, pentru ca da bine la clienti, cand vezi shipping free gata asta e, dar stai tu linistit ca nu da ala 40 de lei asa cum iti spune solontanu pe aici, nu stie ce vorbeste.
Un produs vandut online costa atat cat scrie vanzatorul ca costa plus shipping daca pune shippingu separat.Restu taxe vamale si tva alea le platesti la romani la posta cand iti vine pachetu.Dar cat si de la ce suma mergi si intreaba pe aia de la posta.La 15 lei nu vei plati nimic, asta din ce tot solontanu iti spune, deci de la 10 euro in sus platesti vama, deci tu ai de 15 lei, sub 10 euro

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se plateste vama + TVA 19% daca valoarea produsului cumparat este mai mare de $100.
Cat priveste plata transportului, este imposibil sa fie 4 lei, pentru ca vorbim de un transport international din China pana in Romania, care este poate $40 sau chiar mai mult, dar nu 4 lei, imposibil sa fie $1 (ca atata vine 4 lei).

| Iosuat a răspuns:

Daca e peste 10$ platesti taxa vamala si un anume TVA in caloare de vreo 4% sau ceva...

| Jem65 explică (pentru Iosuat):

Pai e 14 $
Deci cam cat platesc?

| Floryannos a răspuns:

La vama platesti daca iti tin coletul mai mult decat termenul lor. In rest nu ar trebui sa platesti nimic.