| Anonimous5 a întrebat:

Este de încredere aplicația Aliexpress?
Da țepe Aliexpress?
Dacă dau o comanda si nu vine după 60 de zile imi da sigur banii inapoi?

5 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Este un site sigur în sensul că banii tăi nu sunt primiți de către expeditorul produselor până nu apeși tu butonul de Confirm Order Received. Totuși ai grijă la unii vânzători, caută-i pe cei cu un feedback pozitiv de 99% ai căror clienți postează poze cu produsele comandate și lasă și comentarii, în felul acesta te asiguri că vânzătorul nu te va trage pe sfoară. În momentul în care plasezi o comandă și confirmi plata cu cardul vânzătorul îi va atribuii produsului expediat un număr de zile, acesta diferă de la vânzător la vânzător și de la o țară de proveniență la alta, dacă produsul tău a trecut de numărul de zile dat de vânzător și încă nu a ajuns la poștă ai dreptul să îți ceri banii înapoi prin apăsarea butonului de Open Dispute.
Din experiență îți spun că din multele comenzi plasate mai bine de 70% au ajuns la poștă, iar din restul de 30% mereu mi-am primit banii înapoi în cont, chiar dacă a durat mai multe zile.

| Zuzumilk26 a răspuns (pentru Sunshine123):

Eu am luat de la un vanzator un produs si astept de aproape 3 luni si am deschis pana acum vreo 4 dispute si nu am primit banii.

| Anonimous5 explică (pentru Sunshine123):

Daca cumpăr de la cineva care are rating de 95% este ok?

| Sunshine123 a răspuns (pentru Anonimous5):

Cum am spus mai sus, caută să vezi dacă sub produs cei care au mai cumpărat de la acel vânzător au pus poze cu produsele lor sau au lăsat vreun comentariu.

| Zuzumilk26 a răspuns (pentru Sunshine123):

Mie mi-a venit produs si de la vanzator care avea 92% Rating.