| MoschinoAdicted22 a întrebat:

Va rog mult sa raspundeti. Am 12 ani si as vrea sa ma vopsesc blonda. Vopseaua fara decolorare imi va arde parul? Ce vopsea recomandati? Rog seriozitate

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea este ca esti un pic cam mica sa incepi sa te vopsesti. Vopseaua distruge parul indiferent daca are amoniac sau nu. Nu stiu daca iti doresti sa ajungi la 20 de ani cu parul unei femei de 30.
Poti opta initial pentru deschiderea parului in mod natural. Poti incerca o reteta cu ceai de musetel si lamaie. Storci o lamaie sau doua (in functie de cat de lung ai parul) si o amesteci cu trei cani de ceai de musetel. Clateste-ti apoi parul si lasa-l sa se usuce. Poti repeta aceasta metoda o data pe luna sau o data la cateva saptamani.
De asemenea, poti incerca sa iti deschizi parul cu nuantator, va trebui sa utilizezi mai des nuantatorul dar macar nu iti vei arde parul.
Ai putea incerca sa iti faci niste suvite blonde (daca ai parul saten sau saten deschis).
Daca totusi optezi pentru colorarea parului iti sugerez o vopsea fara amoniac. Si in niciun caz nu iti oxigena parul inainte.
Eu ma vopsesc de vreo sapte ani, am inceput pe la vreo 16. Parul vopsit necesita mult mai multa ingrijire decat parul normal. Va trebui sa te speli cu sampon special pentru par vopsit si sa iti tunzi varfurile regulat deoarece parul se va toci mult mai usor si va fi mai uscat. In primii ani nu vei observa, insa cu timpul vei incepe sa simti diferenta.
Eu momentan folosesc sampon si balsam pentru par colorat, masca de par, tratament pentru intretinerea culorii, protectie termica plus ulei pentru mentinerea culorii. Culoarea tot nu ramane foarte mult pe par, iar recent din cauza faptului ca nu am ajuns la coafor pentru o perioada mai indelungata decat de obicei, parul mi se incalceste ingrozitor si oricat am tuns din el, continua sa se incalceasca, asa ca intentionez sa il las nevopsit o perioada pana isi revine.
De asmenea, eu am observat ca de la vopseaua cu amoniac imi cadea mult mai mult par cateva luni dupa vopsire. Am folosit vopsea cu amoniac de trei ori si de fiecare data cand am folosit-o am patit acelasi lucru.
Tu evident faci ce vrei. Eu ti-am spus lucrurile acestea din perspectiva unei persoane care a trecut prin asta ca sa stii la ce sa te astepti pe viitor.

2 răspunsuri:
| Killer4Oscuro a răspuns:

ITI RECOMAND L´oreal Paris casting creme gloss, este foarte buna costa in jur de 30 lei N U contine amoniac si nu iti va arde parul dar iti recomand dupa ce te vopsesti sa te speli cu sampon de la nivea pentru parul vopsit.Am folsit-o si m-a tinut mai mult de 6 luni culoare, dar numai sa asculti sfatul meu si sa folosesti sampon de la nivea pentrul parul vopsit si NU cu alte sampoane.

| aram a răspuns:

Decoloratul arde parul mai mult decat vopseaua. mama mea foloseste vopsea din farmacie ...nu stiu sigur cum se cheama dar gasesti la sensiblu si are ambalaj maro. Cica aia este cea mai buna si deterioreaza parul putin