| RaduTN a întrebat:

Vreau sa mai vand din lucruri, am deja o multime de obiecte nefolositoare (imprimata,telefon, etc.) de care nu am nevoie. M-am gandit sa el vand pe Mercador si pe Tocmai dar nu stiu cum fac sa vand acel obiect, de exemplu vrea cineva sa cumpere un telefon anume, ma suna vorbesc cu el il conving sa cumpere acel obiect, apoi? Ne intalnim intr-un anume loc sau cum? A da, si daca acel obiect mai are garantie, mai trebuie sa schimb ceva prin acte? Sa-l trec pe numele lui? Cum fac asta?

Cel ce ma ajuta sa inteleg tot despre asta primeste Funda big grin

Răspuns Câştigător
| Bybanu a răspuns:

Adaugi anuntul pe site-urile dorite, adauga o descriere adevarata si apoi astepti.
Cand un cumparator doreste acel produs te contacteaza ori pe telefon ori pe email. Dupa ce a-ti negociat pretul final, il intrebi cum vrea sa ii trimiti produsul sau alegi tu metoda.
Cea mai usoara fiind prin posta!
Normal un pachet pana la 1kg la posta costa 6/7 lei. [asa mi-a spus mie aia la posta].
Cand negociezi cu acel cumparator ii spui ca ii adaugi 8/10 lei transport sau daca crezi ca produsul e scump numai adaugi transport.

Daca alegi prin posta. Impachetezi produsul, te duci la posta, scrii adresa cumparatorului pe pachet, platesti aia 7 lei sau cat costa si il trimiti cu ramburs [cat a-ti negociat]

Daca trimiti prin curier, chemi curierul, ii dai pachetul si adresa, ceri ramburs si astepti primirea banilor!

Daca obiectul are garantie, baga-eu in pachet.
Nu trebuie sa mai faci nimic!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le pui pe site si daca cineva e interesat fie te suna fie te contacteaza pe mail fie prin mesaje direct pe site.

daca va intelegeti si vrea sa il cumpere, chemi curierul acasa, ii dai pachetul ii zici cui il trimiti si cat vrei ramburs.

daca mai are inca garantie e nevoie doar sa pui in pachet certificatul de garantie si bonul/factura, nu enevoie sa treci nimic pe numele nimanui

| RaduTN explică (pentru suntserios):

Multumesc mult! big grin

| valentin75 a răspuns:

Salut! Ca sa vinzi ai nevoie de un cont. Dupa aceea te descurci cu cei care vor sa cumpere! Depinde ce vrei sa vinzi (mai detaliat).