| mdlndmtr a întrebat:

Salut! Vreau să fac o comanda pe SheIn, dar mă cam tem de taxele vamale, pentru că ar fi vorba de o comandă destul de mare, în valoare de aproximativ 2550 de lei (516 euro). Estimez să aibă vreo 6-7 kg. Din experiența voastră, la ce costuri ar trebui să mă aștept?

Când dau de pe AliExpress, de unde comenzile von prin poștă din China, plătesc maximum 9 lei per colet. La unele da, la altele nu. Aici e la fel? Sau sosex prin FedEx sau alte servicii de curierat. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Taxele vamale si TVA-ul se platesc la tot ce depaseste 100 euro.
Nu stiu cat sunt taxele momentan dar asta este unul din motivele pentru care se prefera cumpararea marfii din Romania, fiindca dupa ce platesti taxe si TVA-ul de 19 % ajungi sa platesti cat le-ai fii luat din magazinele din Romania sau chiar mai mult.
marele dezavantaj este ca nu ai garantie la ele, pe cand la cele cumparate din magazin, ai.

Un calcul simplu de platit la TVA, la suma de 2550 x 19% = 484.50
Peste care mai ai de platit si taxe vamale, in functie de ce ai importat.

| mdlndmtr explică (pentru Violleta2022):

De acord. Treabă asta cu taxele vamale este o nebuloasă pentru mine. Doar că nu mi-e clar dacă Shein folosește aceeași metodă de shipping, adică prin poștă, că am văzut că produsele astea se expediază dintr-un depozit din Europa pentru țările europene. Că dacă primit prin poștă, e ok, nu vor fi costuri mari. Dacă trimit prin vreo firmă din asta de curierat cam nasol cu taxele vamale.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

La atâția bani as cumpără din mall sau chiar și din piață. Toate hainele de pe shein au calitatea prosta, se rup după prima spălare. Cel puțin in America a fost un scandal cu Zara ca oamenii cumpărau produse Zara cu eticheta shein, asa ca de oriunde ai cumpăra tot shein cumperi rolling on the floor) diferența o face faptul că probezi haina și o poți verifica dacă e de calitate sau nu. Eu mereu când cumpăr pantofi din piață ma asigur ca stângul cu dreptul au exact aceeași mărime, am patit ca unul sa fie mai mare decât celalat, deși pe amândoi scria 38.

Sper ca o sa te gândești la sfatul meu, iti zic din propia experienta ca nu merita sa cumperi haine de pe shein, nici măcar de le aliexpress.

| mdlndmtr explică (pentru IrinaMihaela15):

Nu intenționez să cumpăr haine, ci lenjerii de pat, pijamale și alte dracii, în general chestii pentru casă. Care la noi sunt mult mai scumpe (raport calitate/preț). Ce îmi place și-mi dă încredere e faptul că pot vedea fotografii în secțiunea de review-uri. Acum na, eu mă și raportez la experiența pe care am avut-o cu AliExpress, de unde chiar am rămas cu produse de care sunt foarte mulțumită. Nu am cumpărat nici de acolo haine, dar am cumpărat niște cuverturi superbe cu 250 de lei, pe care la noi le găseai la preț dublu la dimensiunea și țesătura aia.

Doar că nu mi-e clar dacă ăștia folosesc aceeași metodă de shopping, adică prin poștă, că am văzut că produsele astea se expediază dintr-un depozit din Europa pentru țările europene. Că dacă primit prin poștă, e ok, nu vor fi costuri mari. Dacă trimit prin vreo firmă din asta de curierat cam nasol cu taxele vamale.

| mdlndmtr explică (pentru mdlndmtr):

*shipping