| Robert1st321 a întrebat:

Cât plătesc cand îmi vine în tara la posta romana dacă am depășit 10euro la o comanda pe Aliexpress care este în valoare de 11.76 euro?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Foarte probabil că nu plătești nimic (vamă)

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sub 150 de euro se plătește TVA de 19% din sumă + transport, iar peste se plătesc și taxe vamale. Toate se plătesc la adăugarea în coș.
Aia cu 10 euro că nu se plătește TVA pană la acea sumă a dispărut. Plătești TVA și pentru un euro.

| BroascaCuElice a răspuns:

în mod normal, nimic, dar dacă vânzătorul nu a specificat faptul că ai plătit TVA-ul de 19% în momentul comenzii, va trebui să plătești TVA-ul la sosirea coletului.
După aia poți contacta Aliexpress, astfel încât să îți poată rambursa banii plătiți pe TVA.