| HanszmR a întrebat:

Salut. Vreau si eu sa-mi cumpar o pereche de bocanci in care sa nu intre apa si sa fie foarte caldurosi. Ce-mi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Ciprian09 a răspuns:

Salut,eu nu am recomandat bocancii burebista! cauta dacă vrei ceva calitativ la firmele care produc doar bocanci,gen Haix,Belleville,Rocky,etc etc! părerea mea! acum, tu faci cum crezi ca e mai bine! app, am cumpărat o pereche de la viper, modelul predator cred, o luna m au ținut apoi a zburat talpa...

26 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Fie mergi la Decathlon si iei ceva cum se cade - dar nu te astepta sa gasesti unii chiar waterproof SI CALDUROSI la sub 250-300 RON, fie iti iei frumos o pereche de Burebista. Am mers cu Burebista la -25 ore intregi fara nici un stres, sunt excelenti!
https://www.kaki.ro/produse/bocanci-burebista.php
Legat de Decathlon, eu ii am pe astia, facuti in Romania, fost cu ei la munte pe viscol si vreo -10, no problem - https://www.decathlon.ro/bocanci-ontrail-100-barbati-id_8319097.html

| Ciprian09 a răspuns:

Haix Nepal!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ciprian09):

Omul nu a zis ca are casa de vacanta la Cercul Polar sau ca vrea sa escaladeze Everestul...

| Ciprian09 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sper ca stii despre ce model de Haix este vorba.eu consider ca bocancii sunt top, la pretul pe care il au! nu ma intereseaza unde are omul casa, eu doar i am sugerat ceva de calitate si la un pret decent!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ciprian09):

Sa avem pardon, ala nu e pret decent. Sau nah, poate tu i-ai gasit la 500 RON pe undeva. Plus de asta, mi se pare de porc sa recomand produse de import cand avem produse autohtone EXCELENTE la preturi cu adevarat competitive. Burebista ar putea sa coste triplu si tot nu ar fi scumpi.

| Ciprian09 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

450-500 lei.ii gasesti in Brasov sau zona Fagaras! am incercat cam toate ''firmele'' de bocanci, incepand de la cele romanesti pana la cele din Usa.momentan ma impac bine cu o pereche de Belleville ONE XERO-C320 ULTRA

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ciprian09):

Faci trasee montane frecvent? El a zis doar ca vrea ceva calduros si waterproof. Cred ca in momentul de fata pe la 300 RON e sweet spot ca pret. Si asa se anunta facturi dureroase iarna asta... happy

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la Dechatlon. Acolo gasesti ce te intreseaza.

| HanszmR explică (pentru Ciprian09):

Sincer as vrea ceva calitativ de munte, am mai avut ceva de genul burebista tot piele si mi-a intrat apa in ei.

| HanszmR explică (pentru GabiDumitrescu):

As vrea ceva calitativ de munte, am mai avut ceva de genul burebista tot piele si mi-a intrat apa in ei.

| HanszmR explică (pentru Ciprian09):

Scuze, am facut confuzie. Despre gore tex ce parere ai?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HanszmR):

"Ceva de genul Burebista" nu sunt fix Burebista. In alta ordine de idei, daca vrei sa fii sigur de o treaba, ii mai si tratezi cu niste spray de-ala izolant, just in case. Ca sa raspund si la intrebarea pentru Ciprian, GoreTex-ul e foarte ok. Privind capacitatea de a rezista la apa, trebuie si sa ai in vedere daca ii cumperi pentru un pic de ploaie torentiala/o ora-doua de ploaie mocaneasca sau ca sa mergi prin balti/ploaie torentiala ore intregi...

| HanszmR explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai vreau ceva care sa reziste la zapada, frig, ploaie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HanszmR):

OK, dar care sa reziste la ture de cateva ore sau ai in vedere zile intregi petrecute prin munti iarna? In principiu, ramin cu incredere pe Burebista. Ti-am zis ca ii am si nu mi-au facut absolut nici o problema.

| HanszmR explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai multe zile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HanszmR):

Ramin pe Burebista, mie personal mi se par mai comozi ca aia mai josi de trekking. Legat de impermeabilitate, cum ziceam, no problem. Poti la o adica sa ceri sfaturi direct de la Decathlon sau pe la de-alde Military Shop. Eu unul i-as incerca si pe astia - osshunt-barbati--id_8503775.html, ca sa ramin totusi cu bugetul in niste limite rezonabile.

| HanszmR explică (pentru GabiDumitrescu):

Am incercat sa intru dar nu e bun link-ul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HanszmR):

Oh, pardon, mama ei de treaba. Vina mea. Uite aici - https://www.decathlon.ro/bocanci-520-crosshunt-barbati--id_8503775.html

| HanszmR explică (pentru GabiDumitrescu):

De acestia ce parere aveti?

https://m.olx.ro/......ffNz7.html

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HanszmR):

Interesanti, dar nu par genul de incaltari cu care as merge pe
munte, iar de pe OLX am mari rezerve in a achizitiona asa ceva. Asta e site-ul lor oficial - https://talansafetyshoes.com/ - poti sa ii iei la intrebari, poate au vreun magazin oficial in Romania ceva.
Uite aici chestii autohtone din belsug.
https://www.bambinii.ro/c_Ghete-goretex_adulti_18/
Si aici ar merita sa arunci o privire - https://www.militarysurplus.ro/eng_m_Footwear_Boots-1153.html

| Ciprian09 a răspuns (pentru HanszmR):

Talan am intalnit in ucraina la niste militari, isi cam bagau sexul in ei, sincer!
cauta bocanci sa aiba goretex si eventual vibram! iti protejeaza piciorul foarte mult, cel putin pe partea de vibram!

| HanszmR explică (pentru Ciprian09):

Daca gasesc ceva antizapada la un pret bun de ce nu?

| dmz123 a răspuns:

Https://www.bravosport.ro/......rbati.html modelul asta e super tare dar depinde si ce marime porti pentru ca e un model mai vechi si nu stiu daca mai gasesti usor marimea. Sau modele de la kappa, sunt lucrate foarte bine

| HanszmR explică (pentru GabiDumitrescu):

Uita-te te rog un pic la video si da-mi te rog o parere.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HanszmR):

Pai e o mica-mare problema - work boots sunt optimizate pentru protectie si confort avand in vedere miscari limitate si distanta parcursa mica - ce e excelent ca work boot/shoe nu o sa fie excelent pentru mers prin munti... ce vrei tu e trekking winter boots, in principiu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dmz123):

E super tare sa mergi cu ei in club, sau ce? In rest, sunt niste junghiuri in care iti crapa piciorul de frig la -10...