| AlexAL275 a întrebat:

Salutare! Am și eu o curiozitate. Ați cumpărat de la Altex, sunt ok? Mă refer în principiu cu garanțiile. Mi-am dat comandă de un monitor de pe pc garage și pe Altex e cu 100 de lei mai ieftin. Am telefonul luat de la Altex, dar nu am avut nevoie de garanție pentru el. La pc garage am mai avut probleme cu unele componente și mi le-au reparat/înlocuit când le-am trimis

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mi-am cumparat o imprimanta de la Altex. S-a defectat (nu-i vina lor, nu ei le produc) si trebuia trimisa in garantie. Au avut tupeul sa-mi spuna sa o duc eu la service desi, potrivit legii, trebuiau sa trimita ei curier. De aia nu mai cumpar de la ei din 2021. Prefer sa cumpar de la eMag cu banii jos sau in rate de la Flanco. De la PC Garage nu am decat 3 comenzi pana in 500 lei. Nu prea stiu cum reactioneaza. N-am avut probleme cu ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi am luat multe chestii de pe Altex si oricum garantia nu tine mereu de magazin cat de producator.

| dullcat a răspuns:

Buna.Am cumparat de la ei dar n-am avut nevoie de garantie.Mai mentionez ca e mai ieftin pe site ul lor in unele cazuri decat in mgazinul fizic, si poate ar merita sa dai comanda online, cu ridicare din magazin.

| Alexuţ02 a răspuns:

Media Galaxy tine tot de Altex, asta ca paranteza, eu mi-am luat destule chestii de pe site dar mai mult din magazin fizic, de garantie nu am avut nevoie doar la laptop, mi s-a stricat o data ceva la el si a venit in cateva zile inapoi reparat, in rest nu am folosit garantiile date de ei, mie unul mi s-au parut ok. acum na, se poate ca altii sa fi avut experiente naspa cu ei, eu am fost multumit sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fiecare dată când am cumpărat de la Altex, produsele au fost bune și durabile. Ceea ce îmi place e că e mai ieftin fata de alte site-uri, gen eMAG. Nu știu alții ce experiențe au avut cu ei, dar la mine de fiecare dată au fost serioși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am luat de la ei imprimantă și aproape la un an după ce am luat-o mi-a prins hârtia și nu mai scotea, am dus tot la ei la magazin și mi-a reparat-o fără să fi dat un leu. Imprimanta încă fiind în garanție.

Și am observat că acum e fain și dacă pierzi bonul cu garanția aia extinsă, că știi că era ideea să păstrezi bonul, mai ales dacă-ți faci garanție extinsă la ei, ei bine, am observat că acum te găsesc ei în baza de date încât nici nu mai e nevoie de bonul ăla. Mie una așa mi-a făcut ultima dată. S-a uitat în baza de date și a văzut tot ce am achiziționat de la ei și câte garanții mai am la ei și de care.

| DonMoldo a răspuns:

Am cumparat de pe ambele site-uri dar daca eu prefer sa dau cu 100 lei mai mult pe pc garage decat sa cumpar de pe altex.