| NYØ2002 a întrebat:

Salutare TPU?
Intrebare despre site-ul englezesc Sportdirect.

1.Astea de la Footshop cumpara de la ei? Ca am vazut o pereche de adidasi,, Under Armor' cu 29 lire si pe Footshop erau 320 lei adica dublu.

2.Sunt de calitate?

3.Din ce sunt facuti papucii astia?
Primul model :1.https://ro.sportsdirect.com/......ers-113038

2.https://ro.sportsdirect.com/......ers-121375

Daca nu merge sa apesi pe link dai copy si dupa paste pe Chrome.

4.Mie cate perechi de adidasi imi trebuie? O pereche o zi si a doua pe cealalta si tot asa?+o pereche pentru sport(fotbal,, handball etc).

5.De ce in 2-3 luni mi se dezlipesc papucii sau se strica? Din cauza ca port o pereche in fiecare zi si ca si dau si in minge cu ei?

6. Daca merg mult cu ei se strica? Ca merg 1km la scoala?

7.O fi si din cauza ca este pamant pe strada la mine?(o sa se asfalteze.)

8. Daca se strica pot sa ii duc la reparat sau ii lipesc cu TacPac?(cam cat m-ar costa?)

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. cei de pe site-ul ala sunt contarfacuti (fake), de aceea au pret de 29 de lire.
2. Nu sunt de calitate
3. Primul model sunt facuti din imitatie de piele (vinilin), ceilalti sunt facuti cu materiale din carpa, sintetici. Scrie asta jos, in descrierea lor.
4. Iti trebuiesc 2 peerchi, pe care sa-i alternezi: 1 zi o pereche, cealalta zi, alta pereche, ca sa aiba timp sa se usuce, dupa ce transpiri in ei(sa nu faca bacterie si sa miroasa).
5.Cand cumperi incaltaminte ieftina sid e proasta calitate, este nromal sa se rupa in 2-3 luni de zile, ca-s confectionati cu cele mai proaste si mai ieftine materiale.
6. daca mergi 1 km nu se strica, dar daca mergi cu ei pe ploaie sau zapada, se uda si se strica
7. pamantul sau asfaltul nu afecteaza incaltamintea, doar apa si zapada
8. Ii duci la reparat daca se strica, ca ce folosesti tu este de lipit hartia si lucrurile usoare, nu incaltamintea.

| NYØ2002 explică (pentru Violleta2022):

Site-ul nu e fake, sunt originale.Site-ul Sportdirect au chestii si scumpe si ieftine.Nu sunt ca alea de pe Facebook.Si de pe alte site-uri de unde cresi ca fac comert? Sportdirect este o firma suedeza. Daca nu stii cauta Sportdirect Wikipedia.Este si magazin nu numai site.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NYØ2002):

Baiete, nu am spus nicaieri ca site-ul ar fi fake, am spus ca marfa de acolo, ceea ce ai cerut tu, nu este marfa originala ci contrafacuta.
In caz de nu ai observat, cele doua linkuri trimise de tine sunt tinute de un roman, si sunt 100% romanest, uite aici dupa link:
https://ro.sportsdirect.com/

Scrie clar: ro.sportsdirect.com (adica "ro" vine de la Romania)
Asadar, linkul pus de tine aici, nu apartie firmei suedeze, ci unui romanas localnic, care vinde online, marfa iefina si proasta, facuta la chinezi, dupa originalul celor din Suedia.

| NYØ2002 explică (pentru Violleta2022):

Aaa am inteles! Am pus pe Anglia si imi da pe lire acum deci daca comand aceeasi papuci imi da de calitate?

1. https://www.sportsdirect.com/......ers-113038

2.https://www.sportsdirect.com/......ers-121126

3. https://www.sportsdirect.com/......ers-161003

| Violleta2022 a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu nici astia nu-s de calitate, deoarece sunt facuti cu inlocuitori de piele. Cel putin asa scrie la descrierea lor "syntetic"
Banuiesc ca firma asta are o linie din piele, la preturi foarte mari si o alta linie din inlocuitori din piele (vinilin si plastice sau material de carpa) la preturi foarte mici.
In orice caz, sa-i cumperi in lire, mai bine te impusti, ca-i aceeasi marfa ieftina, dar de 4 ori mai scumpa in lei, ca cea de pe site-ul romanesc.
36 lire = 200 lei

| NYØ2002 explică (pentru Violleta2022):

M-am documentat si e mai ieftin aici cu 100 lei.De exemplu erau papuci under armor aia care costa 28 de lire si pe footshop 320 lei.
Orice papuci ai lua daca nu ai grija de iei, un coleg de-al meu a dat 500 de lei pe o pereche de papuci adidas si intr-o saptamana i s-a rupt talpa.
Papuci care ii iau macar nu sunt fake.Nu cred ca sunt imitatie, nu e piele naturala dar nici ecologica

| Violleta2022 a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu pot sa cred ca inca te indoiesti daca-s imitatie de piele sau nu, odata ce scrie clar pe ambele site-uri, ca-s confectionati din material sintetic, adica este plastic, vinil, imitatie de piele!
Uite aici, ultimile 2 randuri:
> Men's trainers
> Shaped and padded ankle collar
> Moulded outsole
> Cushioned insole
> Tonal stitching
> Perforated detail
> Pull tab to the heel
> adidas branding
> Upper/Sole: Synthetic
> Lining: Textile