| IAR a întrebat:

Salutare,
Vreau sa-mi cumpar o masina de spalat, din ce am vazut LG F4J5TN7S imi surade, voi ce ziceti este buna, merita sau stiti o masina mai buna de spalat?
Iar in legatura cu transportul daca vine busita pot sa refuz?
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine.

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Https://altex.ro/livram-usa-ta-poti-deschide-coletul/pag/
https://www.emag.ro/info/deschiderea-coletului-la-livrare-2
Altex pentru toate produsele, eMAG numai pentru produsele pe care le vand ei, nu si pentru produsele de la alti vanzatori care folosesc platforma eMAG. Ca sa vezi la ce ma refer, numai produsele care sunt aratate cu acel filtru pot fi verificate: https://imgur.com/a/U75S5Gc

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 da
2 da

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lg ul e bună are 10 ani garantie la motor, este silentioasă, si sunt modele care inainte de a incepe sa spele i ti cîntaresc ele rufele care le bagi, plus au si uscator si tot panoul de comenzi este digital, programarea se face digital apesi taste e cu touch. Deci merită banii o masinuță de spălat LG

| relian a răspuns:

LG,Samsung, Whirlpoll, Mytag, GE.Personal aleg masinile de spalat cu incarcare pe deasupra, mai exact cu tamburu asezat vertical, deschis tot la partea de sus.
Dar acum fiecare cei place, sau mai bine spus cum se lasa pacalit de cei care le fabrica si cei care le vand.
Apoi daca cumperi masina si o aduc aia acasa lovita o refuzi.sau daca mergi tu la magazin si o iei acasa cu transportu tau nu o sa ai probleme.
Masinle de spalat sunt si astea ca si masinile auto laughing depinde de ce bani ai,de cat speli ca si capacitate si asa mai departe.
Dar in general ce am aratat eu alea is f bune

Inca ceva,e mai buna sa iei o masina cat mai mare,ca tot atat consuma ca si electricitate,bine asta daca nu-i problema cu bani,pentru ca costa ceva mai mult.
O alta chestie ar trebuie sa cauti,ori sa intrebi de o masina normala laughing zic normala pentru ca in Europa masinile de spalat nu-s normale,cel putin dupa mine,toate masinile din Europa isi incalzesc ele apa electric,ceea ce este un lucru nu prea bun.
Deci cauta o masina de spalat care nu incalzeste apa,alea is cele mai bune,poti avea o masina din aia zeci de ani fara sa aiba absolut nici o problema.
Nu stiu cine a inventat masinile alea cu incalzirea apei,dar mi se par aiurea.
Si nu vorbesc aici strict de RO,vorbesc de toata Europa. Excetand RO care pe vremuri nu aveau mai nimic,restul tarilor de prin europa,sau cele dezvoltate,oamenii aveau boiler, centrale etc.
Daca am asa ceva de ce sa mai adaug la o masina incalzire? Pt ce? Odata ce ai boiler care de cele mai multe ori poate fi pe gaz si iesi mult mai ieftin, deci la ce mai trebuie sa puna in masinile alea incalzire? Sa coste mai scump? Sa vanda aia elementi si detergrenti poate sau substante anticalcar laughing habar n-am, dar nu vad logica deloc.
E ca si cum iau un aragz cu aprindere, dar eu aprind tot cu chibritu laughing ceva de genu asta.
Daca am boiler ala incalzeste apa, atunci la ce am nevoie de masina de spalat cu incalirea a apei?

| IAR explică (pentru relian):

Imi pare rau dar eu nu am boiler deci nu pot sa iau o masina de spalat care nu incalzeste apa.

| LPCTSTR a răspuns:

Da si da, in caz contrar, poti completa un formular si sa-l trimiti la Protectia Consumatorului.

| IAR explică (pentru LPCTSTR):

Protectia consumatorului nu te ajuta absolut deloc, este o institutie degeaba, am mai avut probleme cu un telefon si nu m-a ajutat deloc.
Cand vine curierul pot sa desfac unpic ambalajul sa vad daca este intact display-ul electronic?

| LPCTSTR a răspuns (pentru IAR):

Doar daca politica vanzatorului aproba asta.

| IAR explică (pentru LPCTSTR):

Si cum aflu asta?

| gabicoo a răspuns (pentru IAR):

Trebuie să specifici în formularul de comanda faptul că dorești să deschizi coletul la primire, înainte de efectuarea plății! Majoritatea firmelor serioase care practică comerț on-line oferă opțiunea asta! Dacă nu au opțiunea verificării coletului nu comanzi! Poți primi cărămizi și BCA în loc de de mașină de spălat!
La OPC, în caz că ai probleme cu produsul, nu rezolvi nimic. Te trimit înapoi la cel de la care ai cumpărat produsul. Bineînțeles vânzătorul va zice că produsul este conform și/sau că s-ar fi defectat din cauza ta și că ești un client ostil, rău intenționat, etc.

| LPCTSTR a răspuns (pentru IAR):

Pai, iti spune el in termeni si conditii sau pe undeva pe site.
De exemplu: Flanco permite: https://www.flanco.ro/coletul-flanco-tu-deschizi-tu-decizi

| IAR explică (pentru LPCTSTR):

Altex si Emag permite ca Flanco?

| IAR explică (pentru LPCTSTR):

Iti multumesc pentru ajutor, chiar a fost folositor.

| LPCTSTR a răspuns (pentru IAR):

Https://altex.ro/livram-usa-ta-poti-deschide-coletul/pag/
https://www.emag.ro/info/deschiderea-coletului-la-livrare-2
Altex pentru toate produsele, eMAG numai pentru produsele pe care le vand ei, nu si pentru produsele de la alti vanzatori care folosesc platforma eMAG. Ca sa vezi la ce ma refer, numai produsele care sunt aratate cu acel filtru pot fi verificate: https://imgur.com/a/U75S5Gc

| Felys a răspuns:

Parerea mea este ca masinile care au motor silent inverter sunt si mai bune.Nu stiu decat Arcticul si BEKO sa aiba, dar poate mai sunt si alte firme.Cand vrei opinii despre un anumit model de masina de spalat cauta pe eMAG ca sunt acolo persoane care au cumparat deja si isi lasa impresiile tocmai ca sa se poata ghida viitorii cumparatori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai taci odata decat sa latrii prostii.