| Lustra a întrebat:

Stie cineva alte magazine mari de electronice precum Altex sau eMag de incredere? Care stiti voi ca sunt corecti cand vine vorba de retur, garantie, service etc.
PC Garage si Cell.ro stiu ca mai sunt dar am auzit numai chestii urate despre ei cand vine vorba de relatiile cu clientii.

5 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Flanco, Media Galaxy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În afara de primele doua menționate, nu prea am încercat mai mult. Cel mai fidel sunt eMAG pentru comenzi online, direct din magazine altex și mediagalaxy ( sunt din aceeași companie, amândouă). Online, de pe altex, am cumpărat doar telefonul de pe care scriu după ce am prins o reducere destul de ok. Nu a fost cazul pentru retur/service.
Accesorii pentru telefon cumpăr de pe catmobile, sa știi ca sunt foarte ok cu livrarea și de plătești înainte ( cu card). Și produsele sunt ok. Client la ei de vreo 5 ani.

Am luat odată de la flanco ( online) un ventilator care a venit resigilat, deși l-am plătit ca nou. Se vedea după cutie și restul, nu sunt nici prost. 12 ore m-am chinuit sa îl montez după ce avea o piesa blocata, practic. Și eu eram hotărât sa dau retur, însă l-am rezolvat și s-a dovedit mai bun ca primul cumpărat de pe eMAG. Oarecum același lucru găseam și pe eMAG, dar era vândut tot de flanco și prețul mai mare fata de site-ul flanco. Și am zis sa încerc serviciile online flanco. Ce sa zic? Parțial mulțumit. Oare as avea curaj sa cumpăr telefon nou și apoi sa ma trezesc cu unul resigilat? Flanco nu ma consider fidel nici fizic deși am magazine în oras.
Oricare alt magazin online poate face din astea. Mai mult de eMAG pentru comenzi online nici ca am curaj. Altex probabil as mai încerca dacă ar fi reducere care sa și merite.

| existential a răspuns:

Eu zic ca eMag sunt de incredere. N-am avut niciodata probleme cu ei, cu retururi si service.

| Lustra explică:

N-am fost prea explicit, greseala mea.
Ma intereseaza sa schimb Pc-ul, deci prebuild-uri, componente, laptopuri ma intereseaza si din pacate nu prea gasesc oferte prea bune pe criza asta de cipuri.
De asta intrebam daca stiti voi vreun magazin mai putin cunoscut care sunt de incredere.

| Alin_Stanca_1986 a răspuns:

Din păcate eMAG a devenit prea arogant și începe sa strice ceea ce a fost gândit și a funcționat foarte bine.
Îmi pare rău sa o spun, dar eu voi migra către alte platforme și voi încerca să păstrez eMAG la coada opțiunilor (pe cât posibil) pentru ca începe sa modifice politicile in relațiile cu clienții și deja am acut câteva neplăceri
Numai exista varianta de a apela operatori (doar chat), "ascund" foarte bine anumite politici, astfel încât sa le descoperi doar dacă faci săpături serioase pe site…abonamentul Genius a foat modificat și trebuie sa comanzi de minim 30 de lei pentru a beneficia de livrare gratuită (de la același furnizor?‍?) nu neaparat valoarea totala a cumpărăturilor
Deci eMAG numai este o afacere win-win