| Furnicuta000 a întrebat:

Stiti ce firme de curierat au optiunea deschidere la livrare? Stiu ca Fan Courier, toata lumea stie, dar as dori sa stiu daca mai sunt si altele. Din experienta voastra nu din ce ati citit pe net ca am si eu google

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din experiența mea niciun curier nu a așteptat vreodată să deschid coletul.

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Ma refer la optiunea deschidere la livrare pe care expeditorul o alege dinainte si pentru care plateste extra si de care este informat si destinatarul pentru ca un curier nu o sa zica niciodata "vezi ca e cu deschidere, uita-te inainte sa platesti" pentru ca exista riscul sa nu il mai iei si sa se complice sa il resigileze si sa ii dea retur laughing poate nu ai avut pana acum cerinta sa ti se trimita cu deschidere

| Staif a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu folosesc firme de curierat. M-am "fript" si acum le ocolesc. Dar stiu ca exista optiunea de a se cere verificare la livrare. Nu stiu daca asta depinde de firma sau de vanzator/cumparator. Daca exista optiunea, curierul e obligat sa te astepte, indiferent cat se grabeste. Evident ca el nu iti va spune: verifica! Unele produse sunt sparte din cauza manipularii lor.
Si ar trebui ca toata lumea sa invete sa plateasca la urma, nu inainte.

| Furnicuta000 explică (pentru Staif):

M-ai ajutat foarte mult cu acest raspuns

| Hyperion7 a răspuns:

Până în prezent, doar la posta romana și la fan Courier am văzut acest serviciu.
Dar oricum, fan rămâne cea mai buna și fiabila companie de curierat.
Din experiența mea, curierul nu a avut nicio reținere când a venit de verificarea coletelor, din contra, chiar mi-a sugerat(asta când a fost valabilă opțiunea)