| Lioana a întrebat:

Un client de pe Olx vrea sa-i trimit un colet post restant si imi da doar numele si oficiul postal. E suficient atat pentru o expediere cu ramburs? Nu e nevoie de alte informatii? Ati avea incredere sa trimiteți ceva unui om care nu isi da adresa?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cum a spus si sierra1: singurul risc ar fi sa nu ridice pachetul de la posta, dar nu trebuie sa te temi de asta, pentru ca exact la fel ar putea proceda si daca ii ajunge acasa.
In rest, nu exista alte piedici, el va plăti la posta, si tie iti vor ajunge banii acasa (sau la posta, daca specifici sa primesti si tu plata cu post-restant).

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe tine te interesează sa primești banii pe ceea ce trimiți

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i sficeint, ca posta nu stie cine-i "popa ionescu" care a primit un pachet la ei in oficiu, odata ce mai sunt inca 20 de cu acelasi nume.
Este obligatoriu sa fie trecut numele si prenumele cu adresa din buletin, ca el merge sa ridice pachetul si-l va primi numai daca este ala unde ecorespunde atat numele cat si adresa.

| Lioana explică (pentru Violleta2022):

Se pare ca a fost suficient doar numele si Oficiul Postal. Am trimis si am primit si banii. Acasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, pentru post restant e suficient atat.

de ce sa nu am incredere, doar nu ii da posta coletul fara sa plateasca. E treaba lui de ce nu a vrut sa ajunga notificare acasa.

| sierra1 a răspuns:

O ok!
Nu-l ridică până nu plătește. In cel mai rău caz vine retur dacă nu-l ia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Nu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce cumpărător ciudat! Dar, fiecare cu motivele lui. Poate că nu vrea să afle familia lui de achiziția facută, ori poate că tine la confidentialitate...

Ca răspuns, da, e suficient, cu conditia sa isi scrie pe colet numele real, asa cum ii apare in actul de identitate. Să-i spui asta. happy
Altfel, nu va putea face dovada identitatii si va veni retur. Vor fi bani cheltuiti pe transport, in zadar.
Ridicarea si plata ramburs a coletului se face in urma verificarii actului de identitate la ghiseul Oficiului Postal (din cate stiu, i se va copia cateva date din CI, in registrul lor, la care au acces doar ei).

https://ajutor.olx.ro/......ta-romana-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de ajuns că el are interesul să primească produsul.

| DrGeorge a răspuns:

Cat timp coletul este trimis cu ramburs nu ai probleme. Chiar daca, sa presupunem prin absurd, ca respectiva persona reuseste sa ridice coletul fara sa plateasca, despagubirea se face de catre servicul de curierat/posta.

Avand in vedere ca il trimiti la un oficiu postal, expedierea prin posta este cel mai indicat mod. Mai multe detalii gasesti aici https://www.posta-romana.ro/......mburs.html