| anonim_4396 a întrebat:

Daca TRIMIT un colet cu ramburs prin Posta, iar adresa mea este: Ionescu Gicuta, Post Restant OP x, Ghiseu X, Loc si Jud., atunci cand PRIMESC un colet cu ramburs, adresa este exact aceeasi? Sau e vreo diferenta si trebuie sa intreb la Posta...

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă au trecut trei zile de la expediere, poți merge zilnic la poștă cu actul de identitate, să întrebi dacă ai primit un colet, pe numele tău. Atâta tot. Să nu uiți acasă banii, dacă știi că ai ceva de plătit...
Normal că ajunge, dacă adresa Oficiului Poștal a fost scrisă corect! ))

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca poti trimite un colet cu plata ramburs folosind o adresa de Post restant! --- trebuie sa folosesti adresa inscrisa in cartea ta de identitate(buetin). Din cate stiu, banii proveniti din plata ramburs a coletului ii poti ridica de la posta numai pe baza cartii de identitate.

| MuCelMic a răspuns (pentru alessia5158):

Am o rugaminte! pe viitor, te rog frumos sa nu mai dai astfel de raspunsuri daca nu esti in cunostinta de cauza! daca nu ai faut asa ceva pana acum, nu ai de unde sa stii, si nu ma intereseaza opiniile ci doar raspunsurile competente. multumesc!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți întreba la ghișeul poștal. Se poate, însă e bine să ai și aprobarea poștei. Fie că expediezi, fie că primești, trebuie să treci des pe la Oficiul Poștal, să întrebi dacă ai primit ceva pe numele tău, post restant.

| AutumnDay a răspuns:

Buna! Deci tu vrei sa:
1. Trimiti cu colet cu ramburs
2. Adresa ta, a expeditorului, sa fie pe post restant.
Daca am inteles bine, da, poti primi banii pe post restant, ceea ce inseamna ca te vei duce cu buletinul si ridici bani de la oficiul postal atunci cand iti vin.
Am pus acum vreo 3-4 ani cu primirea banilor pe post restant si nu cred sa se fi schimbat ceva de atunci. Oricum, in caz ca, prin absurd, sa zicem, nu s-ar mai putea, cu siguranta cea de la posta te-ar informa ca nu se poate, dom'le, sa trimiti asa happy
Seara frumoasa sa ai!

| TimSem a răspuns:

Nu sunt sigur că înțeleg care anume este problema. Dar cu siguranță, adresa pe care o menționezi pentru a primi un colet nu este legată de adresa de la care vrei să trimiți, Acest lucru nu depinde de Poştă. Sunt două acţiuni diferite.
Îmi pare rău, chiar vreau să te ajut, dar poate nu înţeleg complet ce te nedumerşte.

| MuCelMic a răspuns (pentru TimSem):

Ai trimis vreodata colet cu ramburs pe adresa OP? (adica sa nu-ti vina acasa banii?) daca da, atunci intrebarea mea, ai folosit ACEEASI adresa a OP pentru a cumpara ceva de pe un site, de ex?
imi cer scuze daca sunt prea prost pentru tine! laughing

| TimSem a răspuns (pentru MuCelMic):

Sunt eu prea încet (greu cu „hard-ul"), nu tu prea prost pentru mine laughing
Adevărul e că nu am primit niciodată colete pe adresă OP, ci doar scrisori. Dar în același timp nu știu dacă ar fi problemă, pentru că, la fel cum primești un bilețel care te anunță că ai primit colet și trebuie să mergi la Poștă, la fel Poșta îți va pune în căsuță bilețelul ca să îți spună că ai de ridicat un colet de la Poștă (cu ramburs sau nu). Oricum îți trebuie și buletinul, și oricum căsuța poștală este făcută pe numele tău, adică cu buletinul.
Ca să fii sigur, întreabă și la Poștă.

| mihai69 a răspuns (pentru TimSem):

Omul vorbește despre „Post Restant" ceea ce e cu totul și cu totul altceva decât „Căsuța Poștală" la care te gândești tu. (aic cu adresă OPxx / CPyy).
Când primești ceva la post restant NU te anunță nimeni, nimic, pentru că NU au adresa ta!

| MuCelMic a răspuns (pentru mihai69):

Nu trebuie sa ma anunte doar daca ajunge coletul! ajunge? el a fost expediat deja! adresa a fost asa:
nume: XXX
Post Restant O.P. X Ghiseu X
Loc: X
Jud: X
daca ajunge la posta, restul ma descurc.

| mihai69 a răspuns (pentru MuCelMic):

Dacă ajunge coletul la destinatar? Sau cum?
Scrieți și voi mai multe cuvinte, să priceapă oricine ce anume vrei să știi.
Oricum, dacă TU ești cel de la „post restant" nu are cum să te anunțe nimeni, nimic, pentru că nu știe nimeni unde poți fi găsit.
E datoria ta să mergi într-una la acel o(ri)ficiu poștal și să-i întrebi dacă nu au primit ceva pe numele tău, la post restant.

| floresdemayo a răspuns (pentru MuCelMic):

Dacă au trecut trei zile de la expediere, poți merge zilnic la poștă cu actul de identitate, să întrebi dacă ai primit un colet, pe numele tău. Atâta tot. Să nu uiți acasă banii, dacă știi că ai ceva de plătit...
Normal că ajunge, dacă adresa Oficiului Poștal a fost scrisă corect! ))

| MuCelMic a răspuns:

Ai trimis vreodata colet cu ramburs pe adresa OP? (adica sa nu-ti vina acasa banii?) daca da, atunci intrebarea mea, ai folosit ACEEASI adresa a OP pentru a cumpara ceva de pe un site, de ex?