| anonim_4396 a întrebat:

Am dat restart la calculator si a disparut reteaua de wireless(mereu dispare cand il deconectez sau dau restart, nu asta e buba insa) deoarece am un adaptor wireless mic de la tplink model: TL-WN722N(V 2.0), iar acum, imediat dupa ce creez reteaua wireless din cmd, mi se conecteaza telefonul dar imediat ce ies din aria de wifi si mi se conecteaza la alta retea automat(deoarece sunt si alte retele wifi pe nava, lucrez la bordul unei nave) cand ma intorc cu telefonul aici apare ca se conecteaza la wifi insa nu reuseste sa obtina adresa ip si tot apare "se obtine adresa ip" apoi dupa un timp se opreste si apare doar reteaua salvata. Mentionez ca am incercat treaba cu eliminati reteaua din telefon, am incercat sa fac din nou reteaua si nu stiu ce sa mai fac. vreau sa vad daca gasesc update uri sau ceva pentru adaptor deoarece nu are niciun buton de reset sau ceva. Nu am cum sa dau resetare la setarile din fabrica ale telefonului deoarece drama mea nu consta in faptul ca eu nu am net ci ca e telefonul ofiterului 1 de zi(eu fiind un simplu motorist, simt in vocea lui cum ma detesta pentru treaba asta) si desi inainte i se conecta automat la toate retelele de pe nava, cu reteaua asta, cum v am zis, se conecteaza doar cand creez reteaua, pleaca se conecteaza la alta retea si cand se intoarce aici nu i se mai conecteaza la reteaua asta. Am incercat sa ii dau resetare la retea internet in telefon si tot nu merge. Sfaturi utile va rog?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar la retele "libere" se conecteaza telefonul in mod automat.
Daca este retea cu parola, atunci probabil se schimba parola retelei SAU nu ai setat telefonul sa memoreze parola.

| halogen001 a răspuns:

Poate ar fi buna o aplicație pentru crearea rețelei asa cum e cea din link:

https://mypublicwifi.com/publicwifi/en/index.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Telefonul se conecteaza automat la restul retelelor de pe nava, care sunt tot parolate si nu e vorba de parola, pentru ca la celelalte retele memoreaza parolele iar la asta nu se reconecteaza deloc, nu da parola gresita, scrie *getting IP* si apoi se schimba pe *salvat*. Linkul pe care mi l ai dat creeaza un access point cu authentication si alte chestii. Eu am adaptor si creez reteaua din command prompt.