| DracuIa a întrebat:

Atentie, Google iti poate trimite mesaje contra cost ascunse, care nu apar la mesaje, daca folosesti android(pe ios nu stiu daca se poate).
Intra in Setari la Aplicatii >- Permisiuni >- Mesaje, scoate accesul lui Google, si Magazin Play daca are access la mesaje si recomandat ar fi sa verfici cu atentie la aplicatii, cine are access la mesaje, apeluri si metode de plata.
Altfel te trezesti ca multi altii cu minusuri pe cont.
Sumele find ascunse, fiind sume mici.
Cel putin daca ai cartela pre-pay sau card ca si metoda de plata atasate, mare atentie!
Sunt sume mici (pe asta se bazeaza Google) ca nu-i va raporta, da in judecata nimeni, dar problema e ca google are sute de milioane de utilizatori poate chiar miliarde de android, si de la fiecare persoana sa ia in fiecare luna sau zi cate 20 de centi, de la atatia useri, se imbogateste fara ca oamenii sa isi da seama.
Atentie mare vorbesc foarte serios.

Apropo poti verifica daca ti-a trimis astfel de mesaje in aplicatia de banking sau cea de telefonie, la istoric tranzactii.
Este recomandat sa verifici mereu istoricul tranzactiilor ca sa stii tot timpul ce se intampla in contul tau.

10 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Crezi ca Google e o firma de apartament de prin Romanica sa se ocupe cu asemenea gainarii? big grin Accesul la mesaje il folosesc in alte scopuri, nu sa iti fure tie cativa centi si in niciun caz nu sa trimita mesaje pe banii tai...

Răspuns utilizator avertizat
| Dismally a răspuns (pentru DracuIa):

Miile alea de oameni anuntat autoritatile, i-au dat in judecata pe cei de la Google sau bat campii? big grin Tu pe ce te bazezi cand afirmi ca cei de la Goole iti fura banii, ai vreo dovada sau e doar asa - ti se pare tie ca iti lipsesc niste bani si sigur sunt marii corporatisti de vina?

| Dismally a răspuns (pentru DracuIa):

Asa iti scrie tie in aplicatia bancara : "Google a trimis mesaje ascunse cu taxa"? Pe bune, ai si o captura de ecran cu asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Dismally a răspuns (pentru DracuIa):

Mai bine ai vedea putin ce aplicatii ti-ai instalat si pe ce site-uri ai facut tranzactii pentru ca o companie de nivelul Google nu se ocupa cu asemenea gainarii, ca va culege informatii despre tine pentru a le folosi in campaniile de publicitate e una dar furtul e cu totul altceva. Nu conteaza suma, pedeapsa peste frauda este aceeasi.

Răspuns utilizator avertizat
| Dismally a răspuns (pentru DracuIa):

Daca as pati eu m-as imbogati de pe urma lor dar asta nu se va intampla niciodata.

| Standt a răspuns:

Multumim pentru avertizare!