| PlusZero a întrebat:

Aveti idee daca este legal sa descarc continut audio romanesc de pe internet in Germania?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ai voie sa piratezi, iar a descarca de pe Youtube fara programul lor cu licenta este ilegal sau vezi de Youtube cu abonament, vezi ca prima amenda trece de 1000 de euro, ei informeaza peste tot si vei fii rau vazut

Bula
| Bula a răspuns:

In Germania (si nu numai) drepturile de autor sunt riguros aparate de lege.
Poti asculta /viziona /descarca doar materialele audio/video care au pe site posibilitatea de descarcare "normala", cum ar fi un "buton" pentru descarcare.

Descarcarea materialelor cu ajutorul unor site-uri sau programe /aplicatii care se bazeaza pe link-ul copiat nu este agreata, se pedepseste, iar amenzile sunt usturatoare!

| Sofer a răspuns:

Poți sa descarci.

| PainTech a răspuns (pentru Sofer):

Poti, asta nu inseamna ca e si legal in toate cazurile.

| zilog a răspuns:

Depinde daca ai acceptul si drepturile de autor cedate pentru acel material poti sa il descarci sau daca este specificat ca este gratis free.

| PlusZero explică (pentru zilog):

Vreau sa descarc melodii de pe Youtube prin converter mp3.

| zilog a răspuns (pentru PlusZero):

Daca sunt manele poti sa faci ce vrei tu!
daca este cumva muzica internationala gen BB King... Nina Simone, Led Zeppelin
Atunci este posibil sa te trezesti cu militia la ușă

| ancaval a răspuns (pentru PlusZero):

De ce nu ar fi legal? Le bagi pe un stick, bănuiesc, sau CD.
A spus cineva că nu e voie? De ce?

| PainTech a răspuns (pentru ancaval):

Incalci drepturile de autor, este piraterie.
Descarci muzica pe care nu ai cumparat-o, poate artistul o vinde intr-un album. Chiar daca e pe Youtube, asta nu inseamna ca o poti descarca.

Si e ilegal in mare parte din glob, inclusiv in Uniunea Europeana.
La noi nu prea le pasa de ce descarci tu.
La germani e putin mai complicat, exista ascociatii anti-piraterie si e posibil sa te trezesti cu o amenda daca nu esti atent.

| ancaval a răspuns (pentru PainTech):

Poate omul descarcă muzica ca să o asculte în mașina lui. Și pentru atâta să fie bai? Na, posibil.

| NoisyLight a răspuns:

Este legal, ca peste tot, cât timp conținutul îl folosești pentru uz personal. O pățești doar dacă îl folosești pentru a obține foloase materiale, bani, etc.

| PainTech a răspuns (pentru NoisyLight):

Serios?

Conform legii numarul 8 din 14/03/1998 :

Art. 13
Utilizarea unei opere dă naștere la drepturi patrimoniale, distincte și exclusive, ale autorului de a autoriza sau de a interzice:
a) reproducerea operei;
b) distribuirea operei;

Art. 14
Prin reproducere, în sensul prezentei legi, se înțelege realizarea, integrală sau parțială, a uneia ori a mai multor copii ale unei opere, direct sau indirect, temporar ori permanent, prin orice mijloc și sub orice formă, inclusiv realizarea oricărei înregistrări sonore sau audiovizuale a unei opere, precum și stocarea permanentă ori temporară a acesteia cu mijloace electronice.

=========
Deci e clar, daca autorul nu iti da permisiunea sa descarci (sa reproduci) melodia respectiva atunci nu ai voie sa o descarci si e ilegal. Indiferent daca o faci pentru uz personal sau comercial.

Distribuirea e alta mancare de peste, nu are treaba cu reproducerea, dar nici pe asta nu ai voie sa o faci daca autorul nu iti acorda permisiunea.

===========
Acum sunt sigur ca toata lumea descarca muzica in telefon. Si eu am cateva melodii in telefon. Si stiu ca nimeni nu iti zice nimic, ca nimanui nu ii pasa. Dar asta nu inseamna ca e legal.