| Ancaaj07 a întrebat:

Am folosit atat cateva aplicatii cat si site-uri web care ofera urmaritori pe Instagram la care m-am conectat cu email si parola. Cu toate ca m-am deconectat de la ele si am sters aplicatiile primesc mesaje pe nr de telefon de 3-4 ori pe zi ori de la FACEBOOK ori de la 1797 cu un text de genul:Use xxxxxx como seu código de segurança do Instagram.
Mentionez ca am activata autentificarea cu doi factori la Instagram si imi trimite mesaj cand cineva incearca sa se conecteze la contul meu.

Ce as putea sa fac sa nu mai primesc aceste mesaje, respectiv sa scap de acele aplicatii?
Am incercat si solutia gasita pe internet, anume sa interzic accesul altor aplicatii la Instagram, dar îmi apare ca nu am autorizat nicio aplicatie sa mi acceseze contul.
Ma ajuta cineva? Multumesc

Răspuns Câştigător
| abcddcba a răspuns:

Pai fii atenta. Aplicatiile de genul iti pot fura contul foarte usor datorita logarii pe care o efectuezi. Si eu ma pot apuca maine sa creez o aplicatie de followeri, sa o fac sa functioneze asa cum spune, dar datele tale pe care ti le introduci la inceputul logarii sa fie redirectionate catre mine. Adica ce bagi tu la nume si la parola imi vin mie, mai exact creatorului aplicatiei. Acesta iti poate fura contul foarte usor pentru ca aplicatiile de genul NU sunt afiliate cu instagramul. Schimba-ti parola contului, schimb-o si pe cea de la Facebook si blocheaza utilizatorii care iti dau mesaj. In timp se va rezolva, dar repet, mai bine nu mai folosesti aplicatii de genul. + ca urmaritorii scad in timp, nu raman acolo mereu.

| Ancaaj07 explică (pentru abcddcba):

Mi-am schimbat parolele atat de la Instagram cat si Facebook.
De aseară am mai primit 8 mesaje. Mesajele sunt primite de la FACEBOOK, Instagram, sau 1797, dar cele mai multe de la Facebook.

| Ancaaj07 explică (pentru abcddcba):

Mi-am schimbat parolele atat la Instagram, cat si la Facebook si continui să primesc mesajele?

| abcddcba a răspuns (pentru Ancaaj07):

Blocheaza toate numerele de genul si astepta sa nu mai primesti..asta e singura solutie. funda? ca m-am chinuit oleaca

| Ancaaj07 explică (pentru abcddcba):

Nu le pot bloca ca sunt de la Facebook si instragram si o sa mai am nevoie.
Am mai umblat ieri la setările de la Facebook si am restrictionat cateva accesuri si de ieri nu am mai primit. Sper sa nu reinceapa.
O sa primesti funda. Mersi pentru efort.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Reseteaza-ti telefonul.
La nevoie schimba-ti si numarul.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Din păcate, alegând să te înscrii pe acele site-uri/aplicații ai dat acces altora la datele tale. În momentul de față acele persoane încearcă să se conecteze zilnic pe contul tău și pentru că ai activată autentificarea în doi pași, primești acele mesaje. Sfatul nostru este să îți schimbi parola și să ștergi toate acele aplicații.

| Rosu_Cristian_2000 a răspuns:

Poți să te duci la setările instragramului și să cauți aplicațiile care au acces la contul tau,

| aAlexB a răspuns:

Blocheaza numarul de pe care primesti mesaje. e clar ca cineva insista cu ceva, exista un link in mesajul primit? daca da, atunci persoana vrea sa intri pe el atunci cand intri automat iti cam virusezi telefonul.