| anonim_4396 a întrebat:

Poate un adolescent sa faca ceva rau pe net astfel incat sa fie pedepsit? 1. E pedepsit el sau ai lui daca e minor? 2.Cum?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Greu de raspuns aici. In primul rand nu pentru funda sunt eu aici.
Iata dar cum stau lucrurile in opinia mea. Retine: este doar opinia mea; consider ca un avocat, jurist sau o alta persoana care lucreaza in justitie poate oferi detalii concrete.

Personal nu stiu daca exista o lege in privinta a ceea ce mi-ai scris. Chiar statul roman reprezentat prin CNA(Comisia nationala a Audiovizualului) permite difuzarea la tv a filmelor interzise minorilor dar cu exceptia ca acestea sa fie difuzate in orare in care minorii nu pot auzi sau vedea asemenea filme(este vorba de orele tarzii din noapte); si/sau in cazul in care canalul tv pentru adulti este codat in totalitate si vizionat numai de catre adulti si la care membrii minori ai familiei nu au acces.

Un aspect foarte important: multe state(tari) permit vizionarea de filme pornografice, adultilor; dar nu am auzit ca un stat sa permita vizionarea de filme pornografice in care actori sa fie copii sau minori. Aceasta este puscarie pentru acela care detine un film de pornografie infantila. (Cel putin in tara noastra). Legea aceasta nu este pentru raul nostru, ci pentru binele nostru. Caci un copil care trece printr-o astfel de experienta(ca si actor -cu voia sau fara voia lui, ademenit in fel si chip) nu va mai putea fi om niciodata. Garantat 100%.)

Revenind la intrebarea ta, sa stii ca exista diferenta intre a viziona si a detine un astfel de film. In opinia mea personala, cred ca un minor nu va fi pedepsit daca a vizionat un astfel de film; dar cred ca intra sub pedeapsa legii daca detine un astfel de film (cu cat mai mult daca il face public). De aceea recomand cu insistenta stergerea definitiva a tuturor filmelor interzise minorilor; cu cat mai mult a acelora in care sunt implicati si copii ca actori. Ba inca recomand anuntarea autoritatilor atunci cand se observa pe net pornografie infantila.
Deci repet: minorul nu va pati nimic daca s-a uitat la un film de pornografie infantila; dar va fi pedepsit de autoritati daca detine un astfel de film. Aceasta este opinia mea.
Pentru detalii mai bune, te sfatuiesc sa ceri gratuit sfatul unui avocat, intregistrandu-te pe: http://www.avocatnet.ro/

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Depinde si de varsta minorului.
Am gasit ceva aici: http://legestart.ro/......cod-penal/

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Iti dau funda daca imi spui si ce s epoate intampla daca minorul de 14 ani a vizualizat un film de pornografie infantila fara sa stie ca e interzis

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Greu de raspuns aici. In primul rand nu pentru funda sunt eu aici.
Iata dar cum stau lucrurile in opinia mea. Retine: este doar opinia mea; consider ca un avocat, jurist sau o alta persoana care lucreaza in justitie poate oferi detalii concrete.

Personal nu stiu daca exista o lege in privinta a ceea ce mi-ai scris. Chiar statul roman reprezentat prin CNA(Comisia nationala a Audiovizualului) permite difuzarea la tv a filmelor interzise minorilor dar cu exceptia ca acestea sa fie difuzate in orare in care minorii nu pot auzi sau vedea asemenea filme(este vorba de orele tarzii din noapte); si/sau in cazul in care canalul tv pentru adulti este codat in totalitate si vizionat numai de catre adulti si la care membrii minori ai familiei nu au acces.

Un aspect foarte important: multe state(tari) permit vizionarea de filme pornografice, adultilor; dar nu am auzit ca un stat sa permita vizionarea de filme pornografice in care actori sa fie copii sau minori. Aceasta este puscarie pentru acela care detine un film de pornografie infantila. (Cel putin in tara noastra). Legea aceasta nu este pentru raul nostru, ci pentru binele nostru. Caci un copil care trece printr-o astfel de experienta(ca si actor -cu voia sau fara voia lui, ademenit in fel si chip) nu va mai putea fi om niciodata. Garantat 100%.)

Revenind la intrebarea ta, sa stii ca exista diferenta intre a viziona si a detine un astfel de film. In opinia mea personala, cred ca un minor nu va fi pedepsit daca a vizionat un astfel de film; dar cred ca intra sub pedeapsa legii daca detine un astfel de film (cu cat mai mult daca il face public). De aceea recomand cu insistenta stergerea definitiva a tuturor filmelor interzise minorilor; cu cat mai mult a acelora in care sunt implicati si copii ca actori. Ba inca recomand anuntarea autoritatilor atunci cand se observa pe net pornografie infantila.
Deci repet: minorul nu va pati nimic daca s-a uitat la un film de pornografie infantila; dar va fi pedepsit de autoritati daca detine un astfel de film. Aceasta este opinia mea.
Pentru detalii mai bune, te sfatuiesc sa ceri gratuit sfatul unui avocat, intregistrandu-te pe: http://www.avocatnet.ro/

| Ora de net a răspuns:

Buna Maria,

Ne pare rau ca ai intalnit un astfel de continut daunator pe Internet. Iti recomandam sa iti pastrezi calmul - cel mai probabil nu ti se va intampla nimic, chiar daca ai accesat un astfel de material.

De asemenea, te sfatuim sa il raportezi folosind formularul http://oradenet.ro/esc-abuz Astfel de imagini reprezinta abuz sexual asupra copiilor si sunt ilegale. Prin raportare poti indeparta continutul de pe Internet si poti ajuta victima sa obtina ajutor.

Mai mult decat atat, daca imaginile pe care le-ai vazut te-au suparat sau vrei sa discuti cu cineva despre asta, apeleaza la o persoana de incredere sau la http://oradenet.ro/ctrl-ajutor

| cosmin1392005 a răspuns:

Daca face ceva foarte rau si e novoie de inchisoare parintii daca e ceve mai neimportant e pedepsit minorul.

| anonim_4396 explică (pentru cosmin1392005):

Daca a vizualizat fara sa stie ca nu e permis pornografie infantila?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Treci peste fetito... te ai uitat la un film por.no si al luat un virus ....nu esti prima nici ultima