| LisaJulie a întrebat:

Sper ca întrebarea sa nu îmi fie ștearsă, pur și simplu nu am idee cui sa îi cer sfat! Nu este bine sa ma uit la filme sau seriale pe internet? Adică ar trebui sa folosesc doar platformele oficiale ca Netflix, HBO Go, Amazon, Hulu și Disney Plus? Numai în felul acesta pot scăpa de reclame sau de posibilii virușii de pe respectivul site?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

TPU nu incurajeaza pirateria.
Tu te uiti acasa la ce vrei, dar aici nu incurajezi pirateria.

Si da, normal ca doar uitandu-te pe platforme dedicate scapi de reclame si virusi.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Si nu e legal sa te uiți la filme pe Internet? Nu am mai auzit așa ceva!

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Pai nu e legal.
Filmele si serialele sunt protejate de drepturi de autor.
Site urile care le pirateaza nu platesc aceste drepturi de autor, deci de difuzeaza ilegal...

Stii ca in Germania platesti amenda daca accesezi astfel de site uri?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Toate site-urile online?

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

In principiu toate site urile care dau gratis pirateaza.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Dar se uita multă lume la ele!

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Se uita, ca doar nu cred ca in Romania da cineva amenzi pentru piratare, ca nu suntem Germania. Si romanu e obisnuit cu furtul si i se pare normal sa primeasca chestii gratis si nu ii pasa de munca altora.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Mi se pare o chestie stupida asta cu drepturile de autor! Asta înseamnă că trebuie să plătești în plus platforme de streaming sau și aștepți sa apară la televizor

| LisaJulie explică (pentru LisaJulie):

Și înainte de platformele de streaming oamenii ce făceau nu se uitau pe site-uri de filme?

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Da stiu ca ti se pare stupid, nu esti singurul roman care considera ca trebuie sa primeasca lucruri pe gratis si caruia nu ii pasa de munca si costurile crearii unui film / serial.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Sunt doar niște filme, majoritatea nu sunt bune și nu merita banii

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Perfect.
Atunci nu te uita la ele daca nu sunt bune.
Te uiti doar la cele bune care merita banii atunci si toata lumea e fericita.

| Ioan3005 a răspuns (pentru LisaJulie):

Orice muncă merită salar

| Mihai0101 a răspuns:

In Romania inca sunt o gramada de pagini cu filme gratis online am si Netflix dar am utilizat pana acum o jumate de an nu mi-a facut nimeni nimic.

| ILoveBlackCats a răspuns:

A, pai, eu tot timpul mă uit online. Pana acum nu am primit niciun fel de virusi

| 222alexx111 a răspuns:

Este întotdeauna recomandabil să folosești platforme oficiale și licențiate pentru a viziona filme și seriale online, cum ar fi Netflix, HBO Go, Amazon Prime Video, Hulu și Disney Plus. Există mai multe motive pentru care este mai bine să optezi pentru aceste servicii:

Legalitate și respect pentru creatori: Utilizarea platformelor licențiate ajută la susținerea creatorilor de conținut și a industriei de divertisment. Aceste servicii plătesc drepturile de autor și contribuie la dezvoltarea continuă a conținutului de calitate.

Calitate și experiență mai bune: Platformele oficiale oferă o calitate mai bună a conținutului, inclusiv rezoluție înaltă (HD sau chiar 4K), sunet de calitate și subtitrări corecte. De asemenea, experiența de vizionare este mai fluentă și mai plăcută.

Siguranță și securitate: Utilizarea platformelor licențiate reduce riscul de a întâlni viruși, malware sau alte amenințări de securitate care pot fi asociate cu site-uri neoficiale sau ilegale de streaming.

Lipsa reclamelor nedorite: Pe majoritatea platformelor licențiate, vei beneficia de un conținut fără reclame nedorite, ceea ce îmbunătățește experiența de vizionare.

Acces legal la conținutul dorit: Serviciile oficiale de streaming oferă o gamă variată de filme, seriale și emisiuni TV, inclusiv titluri noi și populare. Poți avea acces la conținutul dorit într-un mod legal și comod.

În concluzie, utilizarea platformelor oficiale și licențiate pentru a viziona filme și seriale este cea mai bună opțiune din punct de vedere al calității, securității și susținerii industriei de divertisment. Chiar dacă site-urile neoficiale de streaming pot părea atractive din punct de vedere financiar sau pentru a evita reclamele, acestea pot aduce riscuri și pot afecta negativ creatorii de conținut și întreaga industrie. Sper că aceste sfaturi te vor ajuta să faci alegeri informate atunci când vine vorba de vizionarea filmelor și serialelor online.