| DezDeniz63728 a întrebat:

Bună, TPU! Am nevoie urgenta de ajutor. Helpp
Astazi mi-a trimis cineva un mesaj de pe un alt număr în care îmi spunea ca pachetul meu este pe drum și sa accesez un link sa îl urmăresc. (cu greșeli gramaticale)Nu am accesat link ul pentru ca mi s-a părut ceva dubios în condițiile în care eu nu am comandat nimic de pe net. Apoi, însă am sunat la acel număr cu un număr privat, am crezut ca poate e vreo greșeală sau ceva dar am sunat cu nr privat pentru ca mi-a fost și teamă. Am întrebat de acel mesaj și mi-a răspuns un bărbat, o voce pe care nu o cunosc, mi s-a adresat urât gen("întreabă-o pe ma ta...")am închis. Vreau sa imi spuneți cine ar putea fi și în ce scopuri ar face asta dar si daca mi-ar putea afla locația. Daca sunt în pericol și ce pot face?

Răspuns Câştigător
| FreedomAli a răspuns:

S ar putea ca cineva sa fi dat numarul de telefon gresit. Felul in care ti sa adresat nenea las ade dorit. Daca continua si crezi ca te afli in pericol, anunta 112!

| DezDeniz63728 explică (pentru FreedomAli):

Nu știu dacă sunt sau nu în pericol....ideea este ca mesajul acela sigur a fost "fantoma", am cautat ulterior pe net o parte din link și fără sa dau click pe el doar din titlul era ceva pornografie cred...

| FreedomAli a răspuns (pentru DezDeniz63728):

E clar atunci. e ceva dubios.

4 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Din moment ce ai spus ca nu ai comandat nimic de pe internet inseamna ca a vrut cineva sa iti faca o farsa la telefon cel mai probabil, si eu am patit de multe ori sa fiu sunat de persoane necunoscute din greseala deci nu e nimic imposibil.
Nu cred ca e nimic grav, iti faci griji degeaba.

| DezDeniz63728 explică (pentru DarthNiger):

A răspuns un bărbat și link ul către site ul ala e foarte dubios...