| anonim_4396 a întrebat:

Cineva a creat un cont de Instagram pe care sa putem intra amandoi. Problema e ca, daca intra la setari, Instagram afiseaza dispozitivul si locatia de pe care te-ai conectat pe contul respectiv. Ma ingrijorez degeaba daca acea persoana mi-a aflat locatia? Ce ar putea sa se intample? Parca am vazut ca iti arata maxim orașul, nu si locatia exacta sau ma insel? Daca ar avea cunoștințe avansate, ar putea sa aiba acces in telefonul meu?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Stai liniștit! La "Activități de conectare" apare cu exactitate doar dispozitivul de pe care te-ai conectat. Fiindcă, localitatea, de multe ori, e afișată in mod eronat.

NU ai motive de ingrijorare! Nu îți va afla adresa de domiciliu, dacă de acest lucru te temi. În rest, nu deschide linkurile pe care ti le va trimite in casuta de mesaje, dacă ai constatat că nu e o persoană de încredere Și nu te mai loga de pe dispozitivul ei. Eventual, schimbă-ți parola și atunci contul va fi in siguranță.

| Kamiyashiro a răspuns:

Nu poate avea acces în telefonul tău dintr-o aplicația ca Instagram, ci din alte aplicații eventual instalate pe ascuns care transmit informații, dar nu Instagram.
Dar daca dați amândoi like, comentarii in același timp Instagram va vede locații diferite și va cere verificare e-mail. Totuși Instagram lasă același cont sa fie accesat de pe mai multe aparate, de exemplu telefon, tabletă, desktop care nu sunt in același locație. Dar ii displace ideea de a fi active amândouă in același timp. Cred ca scrie asta in Terms of Service. Se presupune ca mergi la job, școală etc care poate fi departe de casă sau in vacanță in alt oraș, dar tableta de acasă daca devine activa și telefonul in același timp e activitate suspectă. In rest ca să îți monitorizeze cineva fără cunoștințe avansate prin insta e imposibil. Doar daca instalezi o falsă aplicație insta dar nu ar funcționa pe serverele lor, ar fi detectata ca e piratata. Deci o altă persoană nu te poate monitoriza prin insta. Vede doar locația ta asa cum vezi si tu, adica orașul de logare.
Mai repede ești ascultat de browser, și monitorizat de browser.