| Ramo137 a întrebat:

Cineva mi-a spart parola de gmail si Youtube. Mi-a aparut notificare pe gmail. Cu ip din Ucraina. Mi-am schimbat parola
Aveti idee cum imi pot proteja conturile va rog? O protectie.
Dau funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți activa cu verificare prin SMS sau apel telefonic din partea google cu un cod format din șase cifre atunci când tu sau altcineva încearcă să acceseze contul. Atunci când vrei să te loghezi, ai nevoie de codul primit pe numar sau codul primit prin apel telefonic ( după caz). Dacă ai setare sau aplicație pe telefon care respinge automat apeluri necunoscute, recomandat să optezi pentru codul prin SMS.

Dacă activezi aceasta funcție, obligatoriu un email de rezerva pentru recupere cont și număr de telefon de rezerva pentru recuperare cont. În caz ca îți schimbi nr spre exemplu și vrei sa te loghezi, poți alege pe care nr. de telefon să primești codul.

În contul google mai ai și 10 coduri de rezerva pe care poți să le folosești în lipsa unui cod SMS, dar nu garantez că funcționează. Eu nu am testat acest serviciu.

De asemenea, tot din contul google poți activa "aprobarea de pe dispozitiv" și atunci când cineva încearcă să se conecteze la cont, google îți trimite o notificare pe telefon și tu alegi dacă aprobi sau nu conectarea.

Mai recomand și folosirea unei parole mai greu de ghicit. Ca exemplu, pe Facebook și Google mi s-au plimbat vreo trei hackeri prin cont. Până am securizat contul mai bine, setat o parola din 200 și ceva de caractere din care cifre și "!?%? +" și acum nu mai am treaba.

Bineînțeles, toate acestea printre setările de mai sus cu autentificarea prin cod sms.

Iar partea cu Ucraina nu garantează locația reală. Oricare hacker isteț își schimba IP înainte, numai un prost face din astea cu IP real.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa ce ti-ai schimbat parola Google, verifici lista dispozitivelor care se pot conecta la contul tau si elimina tot ce nu e al tau!
In final iesi (logout) din TOATE aplicatiile Google de pe TOATE dispozitivele de pe care ti-ai accesat vreodata contul!
Daca ai facut totul bine, vei putea intra in contul tau doar cu PAROLA NOUA.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Decizia de a schimba parola imediat după ce ai observat că s-ar putea ca altcineva să aibă acces la contul tău este una foarte bună.

Google oferă destul de multe posibilități pentru a-ți securiza contul. Poți începe prin a face "Verificarea securității" - https://myaccount.google.com/security-checkup și să vezi ce ai activat deja.

Asigură-te că ai conectată cel puțin o opțiune de recuperare a contului (număr de telefon, altă adresă de email, întrebare de securitate).

Găsești aici - https://support.google.com/accounts/answer/46526?hl=ro toate opțiunile de securitate pe care Google le oferă. Nu este nevoie să le activezi pe toate. Poate fi îndeajuns:
- să activezi Verificarea în doi pași
- să te asiguri că recunoști toate dispozitivele conectate la contul tău
- să păstrezi doar aplicațiile și extensiile conectate cu contul de Google

Pentru a evita astfel de situații în viitor, este important să nu introduci datele tale de conectare pe site-uri care nu au nevoie de aceste date și nu sunt sigure.

| Ramo137 explică (pentru Ora de net):

Multumesc frumos