| Răpităînnori a întrebat:

Cum este internetul o capcană?

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este o capcana.

| Răpităînnori explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aşa crezi tu. Dar adevărul e altul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Răpităînnori):

Atunci deconecteaza-te, pola mea.
Mie nu mi-a luat nimeni nimic in atatia ani de internet, si am cam profitat de el.

| Răpităînnori explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu nici acum nu ştiu cine mi-a intrat în browser pentru a schimba motorul de căutare şi a pus pauză la un videoclip din browser.

| mODIN a răspuns:

Aplicatii precum Youtube, tiktok, Instagram mizeaza pe faptul ca esti usor distras si crezi orice ti se zice atata timp cat mesajul este prezentat intr-un mod atractiv.

| ioana748 a răspuns:

Poate fi util sau o capcana.
Dar de asta avem discernamantul.

| Răpităînnori explică (pentru ioana748):

Capcanele sunt utile doar pentru cei care le pun.

| ioana748 a răspuns (pentru Răpităînnori):

Da,asa este.
Eu spuneam despre internet, ca poate fi si util.

| Răpităînnori explică (pentru ioana748):

Asta ştie toată lumea.

| Madaxo97 a răspuns:

Este o capcană doar dacă crezi tot ce e pe internet, trebuie sa verifici foarte bine informațiile pentru a te asigura ca sunt 100 % ok. Poate fi o capcana pentru tineri care cred orice citesc pe internet. Mai ales acum cu A. I. (inteligenta artificială) nu stii ce sa mai crezi, ce e adevărat sau nu.

| Răpităînnori explică (pentru Madaxo97):

Nu doar tinerii cad în capcana asta.