| anonim_4396 a întrebat:

Dacă dau click pe un link care mă duce pe o pagină unde se deschid alte pagini și alte pagini, unele și cu scris în chineză, ce se poate întâmpla?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Conform mecanismelor browserelor moderne, nimic spre putin.
Ca sa explic: browserele au evoluat destul de mult in ale securitatii intr-atat incat sa blocheze majoritatea atacurilor/sistemelor dedicate infectarii, insa daca ai norocul sa ai un redirect pe fix un site care are mecanisme pentru care browserul respectiv nu este echipat, sansele exista, iar ce urmeaza va fi confruntarea cu mecanismele sistemului de operare, asta daca nu ai un antivirus. Bineinteles, aici intervine un antivirus cu euristici bune, care normal ar trebui sa detecteze si comportamente caracteristice.

Deci, majoritar nimic.

| InOrOut a răspuns:

Doar la site-urile p0rn am vazut redirecturi asa de multe. Ce sa zic asa e pe deep web cand cauti adanc. In colt cand iti apare sa dai allow sa nu dai, dai block. Daca se blocheaza pagina dai alt+f4 nu da pe iconite care zic da aici pe buton. Asta e deepweb-ul lvl3, cel mai mare nivel.

| anonim_4396 explică (pentru InOrOut):

La mine oricum nu-i problemă că am avut ublock origin pornit pe hard mode, nu au apucat decât literele alea să se afișeze pe ecran, restul era blocat.

| anonim_4396 explică (pentru InOrOut):

Aici pe TPU am pățit când am vrut să dau pe "pagina mea" la profilul unui utilizator

| Raspundebine1 a răspuns:

Incearca sa iesi repede, paginile alea au un blestem care iti transforma pc-ul in spiridus, un var mi-a zis ca a patit

| Ajutor7654 a răspuns:

Iesi repede te viruseaza