| anonim_4396 a întrebat:

De ce se baneaza tik tok-ul? Intreb doar de curiozitate, oricum nu il folosesc.

7 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Trump vrea sa interzica Tik Tok-ul la ei fiindca e produs de chinezi.
Si SUA crede ca daca ei vor ceva, ceilalti ii vor urma...
Anyway, la noi nu cred ca se va intampla ceva cu Tik Tok-ul.

| Andresso a răspuns:

Se baneaza in USA ca Trump e un bolovan, a interzis Huawei la el in țară, dupa dorea sa aibă Huawei.

| RK0 a răspuns:

Doamne ajuta, cea mai cancer aplicatie evăr

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

TikTok e aplicatie chinezeasca si s-a descoperit ca se vind date in China (care pot fi folosite incat China sa mai dea inca o lovitura precum covid...). Strategia ar fi, chiar daca au deja destule date, sa opreasca imprastierea in viitor, iar o astfel de intrerupere in fluxul de date catre China poate sa-i faca pe chinezi sa se chise in chiloti, USA a fost cea mai afectata, iar armata si NATO sunt uluitor de puternice, ceea ce ii va face chill pe chinezi pentru o perioada.

| floreadan a răspuns:

Probabil ca e din cauza ca e o companie chinezeasca.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Simplificat, te poți gândi în felul următor: fiecare țară de pe glob are propriul set de reguli și norme. Orice produs (încluzând și Tik Tok) care provine din exteriorul țării respective trebuie să îndeplinească acel set de reguli și norme.

Tik Tok riscă să fie blocat într-o anumită țară atunci când nu corespunde criteriilor țării respective sau producătorul nu dorește să modifice produsul astfel încât să corespundă.

În momentul de față nu se vorbește de a bloca Tik Tok în România sau în Uniunea Europeană.

Informațiile care au ajuns la tine se refereau cel mai probabil la blocarea Tik Tok-ului în India sau discuțiile despre acest subiect care au loc în Statele Unite ale Americii.

| GrroanofwinD a răspuns:

Pentru că provoacă autism în masă.