| Laurentziu1234 a întrebat:

Îmi cer scuze dar sunt în urmă. Ce înseamnă aplicația telegram? Pentru ce e folosită? Ce e acolo? Merită să o descarci?

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E o aplicatie plina de grupuri pe care se distribuie continut nasol (crime, violuri, etc).
Merita sa o descarci daca vrei sa vezi violenta explicita si materiale icsicsics, altfel e o mare pierdere de timp si spatiu (de stocare).

| NLS a răspuns:

Seamana cu Whatsapp, DAR

+++poti edita mesaje oricand

+++poti sterge mesaje oricand, chiar si de la partener

+++poti trimite fisiere de pana la 2GB, cu orice fel de extensie, chiar si exe, dll, etc (Whatapp e limitat la 200MB/fisier din cate stiu)

+++poti trimite imagini necomprimate, la calitatea originala (daca bifezi o casuta in aplicatia de PC, sau le accesezi prin File, in loc de Galery, in aplicatia de Android)
Whatsapp comprima imaginile, altereaza calitatea

+++nu e nevoie sa inviti pe cineva prin numarul de telefon, il poti ascunde si iti setezi un nickname, pe care il trimiti cui doresti sa te bage la el in lista )ca pe Discord sau vechiul Yahoo Messenger)

+++in mod standard, NU ARE activata criptarea EndToEnd, dar daca folosesti Secret Chat, nimeni nu va avea acces vreodata la mesajele tale

+++bineinteles, poti trimite mesaje cu autodistrugere dupa un timp, sau dupa ce sunt citite

+++In caz ca schimbi telefonul, e MULT mai usor sa muti istoricul pe noul dispozitiv, mai exact nu trebuie sa faci absolut nimic, se muta singur, pentru ca totul e stocat in Cloud.
Exceptie: tot ce ai folosit sub Secret Chat nu se va muta sub nici o forma, si asa e si logic.

Pentru cei care comenteaza de cloud, ii invit sa se gandeasca unde trebuie sa faci backup-ul pentru Whatsapp, ca apoi sa il poti importa pe noul telefon.
E acelasi lucru, doar ca pe Telegram nu trebuie sa misti un deget, in timp ce pe Whatsapp ai putin de munca.

+++are mesaj audio si chiar si video. (Whatsapp are doar mesaj audio)
Si bineinteles, are apel audio si video.

+++are aplicatie pentru PC, ce e independenta de telefon (nu trebuie sa ai telefonul sau netul pe telefon pornit, ca sa functioneze, precum Whatsapp)

+++grupuri de pana la 2000 persoane, cu functii complexe e administrare, etc

+++este cel putin la fel de sigur precum Whatsapp, a carui sursa este controlata de Facebook mai nou.
Telegram a fost interzis in Rusia, desi 2 persoane din echipa initiala de acolo sunt, pentru faptul ca a refuzat sa puna la dispozitia Guvernului date despre anumiti utilizatori (wanted).

Marele dezavantaj :
uneori, rar, se deconecteaza apelul, dar am patit DOAR CAND vorbeam timp indelungat (> 30m) cu taica-meu si distanta e mare intre noi (1600km ).

| Lioana a răspuns:

E o alta aplicatie pentru comunicare ca WhatsApp, Viber, Facebook Messenger, Signal etc.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cred că e cea mai securizată, criptată aplicație. Din păcate chestia asta înseamnă și grupuri / trafic de chestii interzise (pedofilie de exemplu).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu chiar, ca - in caz ca nu stiai - si organele statului folosesc Telegram si in toate grupurile dubioase in care am fost/inca activez, la orice urma de apropos de pedofilie zburai instant.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

N-ai căutat la indieni, Indonezia, asiatici nebuni laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

No, sincer sa fiu nu m-am apucat sa folosesc Telegram pentru a cauta pedofilie.

| Mirel4412 a răspuns:

Telegram e o mesagerie gen whatsapp, in care se pot creea grupuri, sau folosita ca simpla mesagerie

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu știu nu am descărcat niciodată aplicația aia nici tiktolul nu-l suport dar nu am nimic cu cei cel folosesc spuneam doar de mine

| Țoglă a răspuns:

E un fel de wapp dar concentrat mai mult pe grupuri. Merită, e criptat.

| NLS a răspuns (pentru Țoglă):

Folosesc Telegram de la lansarea lui, nu am intrat vreodata pe vreun grup public (caci la alea te referi probabil), si nici nu am primit invitatii.
Faptul ca are, (si ca sunt cam stresante si partial fara rost), e irelevant, atata vreme cat nu folosesti respectiva optiune.

In schimb am facut un grup cu niste colegi de munca, dupa ce ni s-a urat de Whatsapp si limitarile lui.

PS: nu e criptat in mod standard, decat daca folosesti Secret Message.

| elennax a răspuns:

Telegram-ul este cam acelasi lucru cu wapp-ul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru elennax):

Pentru ignoranti, e. Pentru cine casca un pic ochii, Telegramul e SECURIZAT si nu isi baga nasul de-alde Zuck in el. Ca o idee, in tari ca Iran, Rusia, China, Telegram e banat pentru ca nu au vrut sa dea cheile de decriptare guvernelor pentru a isi baga nasul in conversatiile private ale utilizatorilor. Si intr-un final, in spatele Telegram e creatorul VK, FB-ul rusesc, care a fost inlaturat din compania proprie de catre acolitii lui Putin.