| anonim_4396 a întrebat:

Internetul este al lor. Al cui mai exact?

30 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Folosește TOR Browser sau un VPN și nu te mai urmărește nimeni!

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Povesti...

| cfrtobias a răspuns (pentru gabicoo):

Te urmareste Dumnezeu si politia de vor totusi?

| anonim_4396 explică (pentru cfrtobias):

Nu inteleg.

| PainTech a răspuns:

E ca si cum ai zice "societatea este a lor", ceea ce nu are sens pentru că noi toți suntem societatea.

Internetul înseamnă milioane de calculatoare, telefoane mobile, routere și servere conectate. Nu aparține nimănui.

Infrastructura (cablurile, routerele, serverele DNS, etc) apartin unor firme precum RCS&RDS, Xfinity, etc.

Siteurile aparțin celor care au site-ul respectiv.

Dar internetul in ansamblu nu aparține nimănui.

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Nu prea cred ca e cum zici tu.

| GdX a răspuns:

Internetul este liber. Nu apartine nimanui.

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Demonstreaza asta.

| GdX a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce intelegi tu prin internet? Hai, ca ma provoci la o dezbatere.
Infrastructura apartine provider-ului, site-ul pe care il accesezi apartine creatorului. Dar internetul in sinea lui ce este?

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Da,cum ai zis tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Internetul in ansamblu apartine unora.

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

O zis "Infrastructura (cablurile, routerele, serverele DNS, etc) apartin unor firme precum RCS&RDS, Xfinity, etc. "

| anonim_4396 explică (pentru cfrtobias):

Da.

| anonim_4396 explică (pentru cfrtobias):

Stiu si eu sa citesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gdx, demonstreaza ca internetul nu apartine nimanui.

| GdX a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa iti demonstrez? Internetul este insiruirea asta mare de retele care retele apartin providerilor. Site-urile, aplicatiile apartin creatorilor. Toate la un loc creeaza internetul. Internetul este un cuvant abstract ce nu apartine nimanui. Este al tututor. Vrei sa faci ceva, intrii si tu in reteaua libera tuturor. Internetul nu are reguli, vezi dark web.
Si apoi o demonstratie se face cu pixul pe hartie plecand de la ceva si ajunga la un rezultat. Dezbaterile nu sunt demonstratii.

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Ba da, pot fi si demonstratii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care politie? aia de adormiti incompetenti specialisti in abuzuri?

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Politia in caz de nevoie

| anonim_4396 explică (pentru cfrtobias):

Sa-si dea demisia ca la cati infractori scapa nu pot fi numiti politisti. Mananca salariul degeaba. Huo!

| Lucian4 a răspuns:

O(ei) spun asta doar sa se justifice ca e controlat. de cine nu trebuie (in viziunea lor). Cand cineva n-are informatii adopta idei/teorii si zice ca este controlat de biblie, religie, divinitate si cei predispui sa adopte teorii au o conditie precara educationala si economica. Asa e si in orice teorie a conspiratiei. Reciteste ce zice primul comentariu (Paintech)

| anonim_4396 explică (pentru Lucian4):

Care ei?

| Lucian4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoanele (ei, ele), comunitatile/societatile lor, celor care adopta idei si teorii si se strang la protest. Plus ca am specificat in paranteza persoana 3a (ei) ca sa nu se inteleaga ca e vorba de mine (eu). Nu sunt eu subiect discutiei, ci Ei, Ele

| anonim_4396 explică (pentru Lucian4):

Ce?

| Lucian4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care parte nu ai inteles? idea - am vorbit la persoana a III-a, nu a I-a

| anonim_4396 explică (pentru Lucian4):

Poate nu explici cum trebuie.

| Lucian4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se poate

| Cesar222 a răspuns:

Internetul nu apartine in mod special nimanui. Nici macar furnizorul de servicii Internet nu este proprietarul Internetului. El va lasa sa intrati si sa iesiti dar nu detine drumul pe care ajungeti acolo.
Internetul este pur si simplu prea mare pentru a fi detinut de catre o persoana sau o companie. Indiferent daca este vorba de o parte dintr-o companie care este proprietara echipamentului sau de un utilizator care detine o pagina de World Wide Web, acestia sunt numai detinatori ai unei parti din Internet.

| anonim_4396 explică (pentru Cesar222):

Zau? Crezi ca eu nu stiam toate astea?

| Cesar222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci dc pierzi timpul altora daca deja iti sti raspunsul la propria intrebare? Suferi de neatentie?