| anonim211221 a întrebat:

Salut, de fiecare data dupa ce vad un film, caut o informatie pe google sau scriu despre ea, in feed imi apar chestii despre acele lucruri fara ca eu sa fi cautat ceva pe instagram....cum e posibil? Ati patit?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

"Prajiturelele" (cookies) sunt de vina. Fiecare site le foloseste, astfel ca se poate afla, din cit permiti tu sa se afle pe net, multe lucruri despre tine, activitatea si cautarile tale pe net. Credem ca navigam ca niste anonimi, insa realitatea e cu totul alta, se poate sti despre noi lucruri pe care credem ca doar noi si cei apropiati le stim, insa nu e chiar asa, pentru ca am spus poate o singura data in vreo postare despre acel lucru, si altii se folosesc de asta, pentru reclame, statistici, etc.
Deci, ar trebui sa ai grija ce cauti, ce postezi, ce activitate ai pe net, nu esti chiar de atit anonim pe cit se pare!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aproape fiecare site foloseste cookie-uri (amprente digitale de stocare ale informatiilor locale, despre activitatea ta. In plus, in scopul promovarii intense, site-urile sunt astfel facute ca motoarele de cautare principale sa adune informatii despre vizitatorii site-ului.
Astfel, dupa ce ai facut o vizita pe o pagina cu "pantofi de dama", la cautarile urmatoare ai sanse sa-ti fie listate firme care se ocupa cu pantofi.

| SkyPilot a răspuns:

Daca stii sa citesti in engleza, ai aici explicatia si solutia:
http://www.businessinsider.com/......you-2016-3

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Este un lucru normal, nu trebuie sa te ingrijorezi. Se intampla pentru ca fiecare site foloseste „cookies" si inregistreaza cautarile tale pentru a le folosi mai apoi ca sa iti ofere reclame pe baza intereselor tale. Daca doresti ca acest lucru sa nu se mai intample poti folosi modul Incognito al browserului web.

| gothicbat a răspuns:

Se numesc cookies.