| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Recent am primit un mail in care imi arata o veche parola si sunt amenintat ca atunci cand am intrat pe "site-uri pentru adulti" mi-a fost deschisa camera si acest "hacker" m-a filmat.
"immediately after that, my software obtained every one of your contacts from your Messenger, FB, as well as email account. after that i created a double-screen video. 1st part shows the video you were viewing (you have a nice taste omg)"
Sa ma ingrijorez? Am auzit ca este un scam destul de des intalnit

Răspuns Câştigător
| tasr123 a răspuns:

Stai linistit! Am patit si eu. Am blocat adresa sa nu-mi mai trimita. Astazi mi-a venit de la ING ca am gresit parola. laughing Eu n-am cont la ING.hee hee

| aandrei1312 a răspuns (pentru tasr123):

Ai primit si tu mail-ul ala? La mine era bagat direct la SPAM, dar mai intru sa ma uit sa vad ce "scam" primesc azi

| Salontanul a răspuns (pentru aandrei1312):

Da! L-am primit si pe ala dar si altele. De exemplu am primit si de la BRD si BCR. Doar ca terminatia e-mailurilor nu este cea corecta. In toate cazurile in e-mail este un link (mi-am permis sa-l urmez pentru ca lucrez in Linux si nu mi-e frica de virusi) si apoi imi cereau date de pe card. La unii aveam loc sa si scriu parerea. I-am injurat de mama si la date le-am dat date aiurea. Cele primite de mine, toate au intrat la spam.

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si daca te-ar fi filmat care era problema? Erai in cucu gol? Nu te ingrijora.

| Dismally a răspuns:

Nu, e o prostie, nu baga in seama astfel de mail-uri.

| aandrei1312 a răspuns (pentru Dismally):

Lets get directly to the point.

Not one person has paid me to check about you.

You do not know me and you're probably thinking why you are getting this email?
in fact, i actually placed a malware on the adult vids (adult por.n) website and you know what, you visited this site to experience fun (you know what i mean).

When you were viewing videos, your browser started out operating as a RDP having a key logger which provided me with accessibility to your display and web cam.

immediately after that, my malware obtained every one of your contacts from your Messenger, FB, as well as email account.
after that i created a double-screen video. 1st part shows the video you were viewing (you have a nice taste omg), and 2nd part displays the recording of your cam, and its you.
Best solution would be to pay me $1060.

| Dismally a răspuns (pentru aandrei1312):

Nu te obosi nici sa citesti asa ceva, de platit nici sa nu te gandesti.

| Brizbriz a răspuns:

Vezi sa nu faci pe tine de la atata ingrijorarehee hee
si mai bine fugi in pestera si traiesti fara nimic electronicwinking

| cfrtobias a răspuns (pentru Brizbriz):

Tu razi dar putea lua virus ransomware

| Brizbriz a răspuns (pentru cfrtobias):

Ca sa iei un ransomware trebuie sa rulezi virusul
o parola veche da doar access in unele gauri, cum ar fi site-ul ala p0rn, in plus ii mai stie email-ul, daca are aceeasi parola, dar, cam atat

| cfrtobias a răspuns (pentru Brizbriz):

Sau poate blocheaza tot dar poate la PC, nu stiu daca si pe telefon, si dupa cere bani pentru deblocare, poate e la fel

| aandrei1312 a răspuns (pentru Brizbriz):

Da, parola este dintr-un data breach mai vechi. Nu mai folosesc parola respectiva de multi ani

| Brizbriz a răspuns (pentru aandrei1312):

Atunci, nu ai nici o problema, hacker-ul trebuia sa incerce pentru ca nu are nimic de pierdut, de aia am si facut unii katerinka, ca iti faci griji degeaba

| Brizbriz a răspuns (pentru cfrtobias):

Inca odata, am scris ce poate sa faca, nu poate face nimic altceva

| TheMoon15 a răspuns (pentru aandrei1312):

Stai linistit, da copy pasta la mesaj si pune l pe google. sunt mii de mesaje identice. e doar un scam ieftin deci stai linistit.totusi,incearca sa nu mai stai cu weebul deschis.nu e foarte okay.

| RxTx a răspuns:

Ori anunti politia si atunci te duci pe la tribunale si iml sa arati ca organul tau nu e ala din filmare

Ori apesi butonul spam si iti schimbi parolele de la toate adresele de e-mail
Cloud-urile ftp-utile si tot ce mai ai in viata si gata si scăpat.

Nu ii lua in serios...

Blocheazai apasă span and report

| cfrtobias a răspuns:

Poate instalezi malwarebytes si vezi daca ai virusi cumva

| tasr123 a răspuns:

Da, are poze goale cu tine, ai grija.

| hirdovsmiv a răspuns:

Când mai vizionezi site-uri pentru adulți, îți recomand următoarele măsuri de protecție:

1) Deconectează-te de pe dispozitivul de pe care vizionezi filmul de la orice cont google, folosește browserul fără să fii conectat la vreun cont, de asemenea șterge toate parolele reținute de browser și blochează această funcție din setări. (să nu mai salveze parolele)

2) Folosește un ad-blocker și un VPN.

3) Dacă folosești google chrome, ai în setări funcția: "Folosește întotdeauna conexiuni securizate". Asta te va feri de site-urile malițioase.
În rest, ai grijă data viitoare pe ce anume site-uri intri.