| AndreiFicat a întrebat:

Salut TPU

am o problema acum o saptamana sau doua mi-a luat scam cu metoda asta pe steam. Steam users: Don’t fall for the "I accidentally reported you"

Numele escrocului sierra oscar ma contactat dupa Discord. si am luat scam cont furat dar l-am recuperat si scam de 100 Euro. cu metoda care am spus-o. problema e ca poate fura din nou contul daca imi stie tranzactia si un cod de joc dar l-am sters? escrocii imi poate fura si datele cardului. din neatentie si Revolutul mi-a blocat cardul a spus sa comand altul cand am spus ce mi s-a intamplat. G2A sau steam support nu ma ajuta ce trebuie sa fac in cazul asta?
am facut o plata Steam Wallet Card de 100 de Euro. ca sa ii dau escrocului metoda I accidentally reported you nu am stiut-o si era poza trucata ca primesc banned global ca nu era contul meu. cum reusesc escrocii sa-mi faca asta. nu e prima data dar sa-mi fure contul cu bani cu tot.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu inteleg exact problema caci ai lalait-o.
escrocul te-a contactat pe discord nu pe steam, i-ai dat datele si bani tu!
Steam in cazul acesta nu are vreo vina ca tu esti naiv!
La fel de bine te putea pacali ci cineva spunand ca este din partea bancii transilvania, nu era BT de vina!

escrocii pot "fura" datele cardului bancar doar daca tu le-ai oferit aceste date precum codul PIN, CVV data de expirare a cardului, etc, altfel NU.

Daca ai dat aceste date ale cardului atunci ar fi bine sa iei legatura cu banca care ti-a emis cardul ca sa iti faca un card nou iar acela sa fie dezactivat!

pentru problema pe steam, steam ar fi trebui sa ia atitudine si sa vina cu o rezolvare, desi ei nu sunt raspunzatori ca tu esti naiv si plici in plasa unor escroci!
Nici g2a.com nu stiu cat de sigur este din punct de vedere al vanzatorilor de acolo, acolo nu mi-as atasa cardul pentru ca sunt societate chinezeasca in primul rand, si legea europeana nu li se aplica!

Ai revolut dar nu stii sa-l folosesti, acolo ai posibilitatea sa poti folosi un id si un card virtual unic pentru fiecare tranzactie pe siteuri dubioase, astfel ca un escroc nu iti poate sustrage datele ulterior, de ce? pentru ca acel card virtual este de unica folosinta!

| AndreiFicat explică (pentru Simpatic):

Nu am dat cardul era sa mi-l fure ca am fost pe video cu escrocul a spus ca mi-a dat report eronat. ca sa-mi stearga interdictia l-am crezut ca era de la support si am fost furat si contul spart. cardul nu dar mi la inchis ca sa verifice revolutul am comandat altul nu are vina nimeni ca am fost prost. si imi e frica ca-mi fura din nou contul daca are istoricul tranzactiei de pe Steam. si un cod de joc dar l-am sters.

| AndreiFicat explică (pentru Simpatic):

Si inca ceva cu cardul am platit cu cel virtual card wallet de 100 Euro la escroc. oricum daca se intampla dar cu sume de 1, 500 lei sau 3, 500 lei. apar dracului la stirii ca am planurii cu ce sa sparg ATM ori cu barosul ori cu ciocanul. am dat si in mobila daca iti dai seama de era sa sparg mobila cu o sticla de 2L plina daca era sticla sarea cioburile.

| AndreiFicat explică (pentru Simpatic):

Cardul wallet de 100 Euro platit cu cardul virtual de la Revolut nu cu cel fizic. si cand am spus la Revolut a spus sa comand alt card ca e blocat temporar. ca platesc escrocii sa verifice banii sunt disparutii. escrocul chiar a folosit cardul Wallet de 100 Euro nu gluma si imi zicea si de 170 ca sa-mi deblocheze contul de Steam ca sa vada ca era contul meu. ma facea, fraierul de 283 de Euro.

| AndreiFicat explică:

Pe scurt tranzactia de pe Steam.