| anonim_4396 a întrebat:

Vreun program pentru windows >8.1 care sa monitorizeze traficul de internet atat in cat si out, cu procese pe care le pot monitoriza pe ip? si sa si poti gestiona sau sa creezi reguli, ca in windows firewall, cand gasesti vreo conexiune care nu iti convine?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Sau http://filehippo.com/download_peerblock/

Ca sa-l faci sa porneasca automat din Windows trebuie sa faci un task, exista instructiuni pe internet.

14 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Pentru partea de monitoring poti incerca CurrPorts (baisc, gratis, bun):

http://www.nirsoft.net/utils/cports.html

| 20Hertz a răspuns:

Https://www.paessler.com/internet_monitoring_software sau poti cauta pe net "internet monitoring softwares" pentru mai multe opțiuni.

| anonim_4396 explică (pentru 20Hertz):

Eu caut ceva pentru pc meu, nu am nici un website, sau server, vreau sa imi monitorizez conectiile pc-ului meu, in and out, si sa pot stabili reguli, cum o face si windows firewall. dar care vad ca nu merge, indiferent ca pun vreo regula, pe clasa de ip chiar, tot gasesc ip-urile active la conectii,
vreau ceva mai bun, si dupa care sa pot bloca ip-urile nedorite direct de acolo, din program

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stii sa-l folosesti, Windows Firewall e suficient. Poate ca nu stii sa-l folosesti.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Unde vezi tu conexiunile, in and out, pe ip, in windows firewall?
sa vezi toata lista de ip-uri conectate la pc tau, si pe inbound si pe outbound?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

1. De ce trebuie sa le vezi? Ai un motiv special?

2. Foloseste netstat.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2017/06/img_593afb8ec1b55.png
netstat iti arata doar o parte, si iti arata cu adresa interna, 192.168 rahat, nu asta voiam,
uite cum e wireshark de mai sus, dar sa poti inchide ce conexiuni vrei, wireshark iti arata toate conectiile pe wifi, sau pe ce selectezi tu, dar in incerc sa blochez ip-uri de amazon spre exemplu, sau google, prin firewall, apar altele, le-am dat block pe clasa, pe toata clasa gen 5.0.0.0 pana la 5.255.255.255,si tot le dadea voie firewall-u.
n-am un motiv anume, vreau sa iau un raspberry, si sa-mi fac propriul server dns, sa renunt la dns-ul de la goole, si sa monitorizez mai atent ip-urile, atata tot.
am pus o intrebare simpla si am mai folosit un astfel de program dar am uitat cum se numeste.
in schimb am primit numai raspunsuri si raspunsuri,
am mai pierdut si timpul sa testez pe astea de mai sus :))
nvm

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Serverul de DNS nu blocheaza IP-uri. Daca ai router Asus poti folosi https://www.snbforums.com/threads/skynet-asus-firewall-addition.16798/

Iar pentru DNS: http://diversion.ch/

Fara router ASUS, pentru DNS: https://www.softpedia.com/......sMan.shtml

Nici HostsMan nu blocheaza IP-uri.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru a schimba serverul DNS pe Windows: http://simplednscrypt.org/

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Si, da: PeerBlock are posibilitatea pentru lista proprie pe care poti bloca ce IP-uri vrei. Ai grija ca acel cubulet sa fie albastru, nu oranj sau rosu.

| doctorandus a răspuns (pentru 20Hertz):

Sau http://filehippo.com/download_peerblock/

Ca sa-l faci sa porneasca automat din Windows trebuie sa faci un task, exista instructiuni pe internet.

| Grigoirc a răspuns:

Da este, nu mai stiu exact cum se numea dar poti intreba pe site-ul unei firme de webhosting/hosting online si cu siguranta o sa primesti un raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru Grigoirc):

Ce treaba are un site de webhosting cu ce am intrebat eu?