| Megan97 a întrebat:

Alergatul ingroasa sau subtiaza picioarele? eu fac in fiecare dimineata exercitii fizice 40 de minute si mi-e teama sa nu mi se ingroase picioarele. eu imi doresc sa le subtiez. mai nou aflu ca alergatul, (jogging) ingroasa picioarele...e adevarat? ce imi recomandati? vreau sa imi subtiez picioarele neaparat

5 răspunsuri:
| Hassel a răspuns:

Alergatul face parte din exerciţiile cardio. Acest tip de exerciţii ard grăsimea, deci stratul de grăsime dat jos de pe picioare le va subţia. Concomitent, se poate produce o îngroşare, dar nu mare(picioarele, mai ales gambele, sunt o grupă foarte greu de crescut). Trebuei să mai ştii că muşchii sunt mai grei decât grăsimea, deci contează nu greutatea, ci aspectul fizic general al zonei. Continuă să alergi-sfatul meu. Baftă!

| fuzzer a răspuns:

Exact,alergare usoara sau ciclism, alergand mult sau facand exercitii pana la epuizare vei determina cresterea masei musculare, odihneste-te, mananca sanatos, si nu manca dupa ora 7.Prin alimentatie sanatoasa, ma refer la fructe si legume.
Sa ai o zi buna!

| Roxin a răspuns:

Eu iti recomand sa faci bicicleta si alergare usoara.Sa incerci mai mult pe calcaie pentru ca pe varfuri iti incordeaza mult gamele si exista o mica posibilitate sa ti se ingroase. Daca ai alerga zilnic 15 km, da, ar fi o problema.Deci,bicicleta sau alergare usoara...5-6 km pe zi sau la doua zile.O zi buna! happy

Răspuns utilizator avertizat
| theyonutzu a răspuns:

Exercitiile fizice pot sa iti subtieze sau sa iti ingroase picioare. Elimina tesutul adipos dar in acelasi timp intaresc musculatura. Insa daca faci exercitii usoare nu cred ca se pot ingrosa asa mult