| igrec005 a întrebat:

Ce exercitii imi recomandati sa fac? In primul rand, vreau sa-mi subtiez picioarele, sa scap de solduri si burtica. Dar observ ca, de cate ori fac genoflectiuni sau alte exercitii pentru picioare, mi se ingroasa.Si as mai vrea niste exercitii pentru fund

Răspuns Câştigător
| AlleSss a răspuns:

Abdomene si genoflexiuni. Te va ajuta mult. + Nu manca foarte multe dulciuri. Cel putin nu pentru o perioada. Dupa, vei putea manca, din ce in ce mai mult, dar ar fi bine sa te opresti pentru o perioada.
Bafta!

7 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

E si normal, sangele iti umple muschiul si isi mareste dimensiunile, se numeste pompare, dar doar pe moment, oricum pe termen lung vei face definire daca faci multe repetari cam 25 pe serie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CrazyTeenager):

25 / serie = rezistenta, nu definire. Greutati mici si multe repetari = rezistenta.

Pentru definire conteaza alimentatia, nu exista exercitii de definire.

| CrazyTeenager a răspuns (pentru Cosmin86):

Cand efectuezi multe repetari cu o greutate mica, sau in cazul de fata greutatea corporala, intr-adevar se numeste antrenament de rezistenta, dar in perioada de definire este mai util un astfel de antrenament decat cel, cu putine repetari si greutati mari, folosit in perioada de masa, de aceea ma exprim in felul asta, un jargon as zice. Evident ca alimentatia predomina, si in acest caz, ea adoptand un regim alimentar ca atare, si un antrenament de rezistenta, aceste exercitii ar avea ca efect definirea musculaturii happy.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CrazyTeenager):

In perioada de definire acest antrenament te "ajuta" sa pierzi din masa musculara. Exercitiile trebuie sa ramana la fel, doar alimentatia + cateva antr. cardio in plus face diferenta intre perioada de masa si cea de definire.

http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

| CrazyTeenager a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiam ca unii considera doar un mit acest lucru, sunt de acord ca forma muschilor este influentata in mare parte de genetic, dar pe mine acel mod de antrenament chiar m-a ajutat, intr-adevar am pierdut si ceva masa musculara, oricum mersi pentru articol.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CrazyTeenager):

" intr-adevar am pierdut si ceva masa musculara", cam asta e problema cu antrenamentul ala happy

| gRasuPCH a răspuns:

Sexul laughing, mersul pe biciclete, alergatul usor (dar nu pentru baieti ), abdomene, alergare pe banda, tractiuni...