| Emil05 a întrebat:

Am 16 ani, 1.72m, 82kg. Fac handbal si fac si sala, insa as vrea sa slabesc. Ce ar trebui sa fac? Pe langa banda... Daca mi-ati putea da o reteta. Si pe langa cea sportiva si regim alimentar. Adica la ce alimente sa renunt! Multumesc! Si cel mai complex raspuns cu cele mai multe detalii primeste Funda. happy

Răspuns Câştigător
| 9gag a răspuns:

Nicidecum sa nu mananci putin deoarece faci sport(presupun antrenamente de 2-3 ori pe saptamana) si faci si sala, si daca vei manca putin nu vei mai face fata. Iti recomand sa incepi o dieta in care sa elimini mancarea prajita si zaharul. Poti manca carne de vita(bogata in proteine), carne de pui(in special piept) ambele facute ori la gratar ori fierte. Lactate si oua(nicidecum oua crude), fructe si legume din plin, iti recomand fasolele rosii(Kidney Beans) deoarece sunt bogate in proteine si nici nu vei avea gaze, si se gasesc la conserve si sunt ieftine. De asemenea poti manca peste, in special ton. Nu in ultimul rand ai putea manca orez brun(nu alb). Daca vei continua cu handball-ul si cu sala vei avea nevoie de multe calorii dar incearca sa mananci sanatos ca sa nu se depuna grasimile. Succes

1 răspuns:
| DianaScorpio a răspuns:

Eu zic sa incerci cea mai simpla metoda: mananca des si putin. Odata la 3-4, maxim 5 ore, mananca cate ceva, portile sa fie mici. Este si sanatos deoarece organismul nu "sta", ci lucreaza mereu, lucru care accelereaza arderile in organism.