| TeckTonik997 a întrebat:

Am 17 ani 1.75m si 69kg. Fac sala de 2 luni si ma gandesc sa iau proteine+creatina. Proteine as vrea sa iau pe un termen mai lung deaorece in ultima vreme mananc foarte mult si incep sa pun grasime, mananc de 4-5 ori mai mult decat mancam inainte sa ma apuc de sala. In prima luna mancam doar dublu si era ok, se vedeau deja ceva rezultate dar acum acestea incep sa fie acoperite de grasime. Creatina vreau doar sa o experimentez mai mult. Ce proteine si ce creatina recomandati? Buget total: 250lei,

2 răspunsuri:
| Uir_Aearphen_1984 a răspuns:

Personal, nu recomand proteina sintetica nimanui care este inca in perioada de crestere - pubertate. Este doar o amagire, aceasta iti mareste masa musculara de fatada, cu repercusiuni asupra ficatului si sistemului metabolic ireversibile. In momentul in care te lasi de proteina sintetica (praf) masa musculara iti va scadea considerabil. Treaba cu grasimea este legata tot de alimentatia ta zilnica, iar pofta crescuta de mancare este data de ceea ce iei. Incearca sa iti iei aportul de proteina din alimentatie, cu mese regulate si dese, cantitatea de mancare fiind redusa - carne, oua, shake de fructe (banana, lapte, ou) si evita carbohidratii, mancarea de tip fast-food, zaharul rafinat si sucurile. Practic, iti fortezi corpul sa faca ceva ce nu este natural - aport de masa musculara prin proteina sintetica si pofta crescuta de mancare care iti da peste cap rezultatele de la sala. Incearca sa iei L-Carnitin, un pliculet cu 30 de minute inainte de antrenament pentru un boost de energie naturala, un suport de activitate fizica, care-ti va arde grasimile in timpul antrenamentului si sa renunti la proteina sintetica. Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Uir_Aearphen_1984):

Proteina sintetica? laughing

"n momentul in care te lasi de proteina sintetica (praf) masa musculara iti va scadea considerabil"si mie DE CE nu mi-a scazut DELOC?

Si am folosit 3 ani si ceva si apoi nu mi-a scazut DELOC.

Daca esti un COPIL MIC care nu stie NIMIC, de ce comentezi?